Aktywny senior. Coraz więcej osób podejmuje aktywność fizyczną, co widać w parkach, klubach fitness czy na zorganizowanych zajęciach dla osób w różnym wieku. Ćwiczenia dostarczają sił, zdrowia, nowych znajomości i lepszego samopoczucia. Niejednokrotnie są o wiele bardziej korzystne niż niejedne suplementy.
 

Mimo niechęci i wymówek, warto ćwiczyć w każdym wieku. Mnogość i atrakcyjność dyscyplin sportowych sprawia, że każdy znajdzie coś optymalnego do swojego wieku i możliwości.


Aktywność fizyczna osób starszych - korzyści
 

Aktywność fizyczna seniorów pomaga walczyć ze starością. Dzięki niej można czuć się i wyglądać młodo. Poza tym, sport doskonale wpływa na pracę mózgu, poprawia pamięć i przeciwdziała demencji. Wzmacnia kondycję, odporność organizmu oraz reguluje krążenie krwi. Pozwala uniknąć chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie. Nieocenione są też endorfiny i pozyskane relacje towarzyskie - można aktywie spędzić czas w miłym gronie i poznawać interesujące osoby. 


Sport dla seniorów - nordic walking
 

Nordic walking to aktywny spacer z kijkami, który mniej obciąża stawy niż bieganie czy zwykły marsz oraz angażuje niemal 90% wszystkich mięśni. Można dostosować go do własnego tempa i możliwości. Jest to również doskonałym sposobem na aktywne spędzanie czasu ze znajomymi, ponieważ taki marsz umożliwia swobodną rozmowę.
 

Bieganie czy nordic walking

Bieganie czy nordic walking - to dylemat niejednej osoby rozpoczynającej przygodę z regularną aktywnością fizyczną. Od czego zacząć? Podpowiadamy w ty...


Ćwiczenia dla seniorów - spacery
 

Spacery to najprostsza forma aktywności, którą może podjąć niemal każdy. Zmniejsza ryzyko chorób serca, nadciśnienia, osteoporozy, a także reguluje poziom cukru. Dodatkowo – aktywność na świeżym powietrzu znakomicie dotlenia mózg. Jest również doskonałym sposobem na spędzanie czasu z bliskimi i wzmocnienia więzi z rodziną.


Aktywizacja seniorów - jazda na rowerze
 

Zaletą jazdy na rowerze jest to, że nie obciąża nadmiernie stawów. Poza tym ma zbawienny wpływ na krążenie i pracę serca. Pozwala również spalić dodatkowe kalorie i znakomicie poprawia kondycję. Można jeździć również zimą – na rowerze stacjonarnym, np. podczas oglądania seriali. Dodatkowo jest doskonałym sposobem na poznawanie nieznanych miejsc. 


Zajęcia dla seniorów - pływanie
 

Pływanie znakomicie poprawia wytrzymałość i buduje mięśnie, jednocześnie nadmiernie ich nie przeciążając. Wzmacnia mięśnie pleców, ramion i nóg. Dodatkowo, doskonale relaksuje i redukuje bóle. Jeśli ktoś nie lubi samodzielnego pływania, ciekawą alternatywą mogą być dla niego zorganizowane ćwiczenia aqua aerobiku dla seniorów. Dyscyplina ta świetnie stabilizuje i poprawia rytm pracy serca, co jest szczególnie istotne u osób starszych. 


Gimnastyka dla seniorów Joga/Tai Chi/Qigong
 

Coraz większą popularnością cieszą się ćwiczenia dla osób starszych, które nie tylko poprawiają kondycję fizyczną, ale również znakomicie relaksują. Jedną z takich dyscyplin jest joga, wykorzystująca oddech podczas ćwiczeń. Inną aktywnością jest Tai Chi - system ćwiczeń opierających się na powolnych ruchach obracających i rozciągających całe ciało. Z kolei Qigong to kombinacja specjalnych ruchów połączonych z oddechem i koncentracją. Gimnastyka dla seniorów to świetny sposób na odprężenie ciała i umysłu oraz wzmocnienie mięśni. 
 

Spacer a zdrowie

Idziemy na spacer, czyli kilka słów o tym jak się zmotywować do pierwszej aktywności fizycznej, jak wytrwać oraz ile dobrego taka wędrówka da naszemu...


Aktywizacja seniorów jest niezwykle ważna, a uprawianie przez nich sportu przynosi wyjątkowe korzyści zdrowotne, towarzyskie i samorealizacji. Warto rozejrzeć się, czy w okolicy działa klub aktywnego seniora, często instytucje miejskie czy gminne ośrodki sportu i rekreacji prowadzą takie zajęcia bezpłatnie w ramach inicjatyw senioralnych.