Do marszu nordic walking potrzebujecie odpowiedniego sprzętu jakim są kijki. Wybór właściwych kijów jest w tym przypadku rzeczą bardzo istotną. Od nich w dużej mierze będzie zależała jakość waszego marszu czyli to czy będziecie w stanie pójść prawidłową techniką marszu nordic walking jak i to czy będziecie w stanie odkryć cały potencjał jaki się za tą techniką kryje.


Właściwości kija


Na rynku możecie spotkać dość duży wybór kijków i pomimo że część z nich jest reklamowana i sprzedawana jako kije do nordic walking, nie mają z tym rodzajem aktywności kompletnie nic wspólnego (no, może poza nazwą :) Na co więc warto zwracać uwagę?


Budowa kijków do nordic walking


Przede wszystkim to co charakterystyczne dla kijów nordic walking to odpowiednio wyprofilowana rękojeść z rękawiczką. To dzięki niej (rękawiczce) kij dobrze trzyma się dłoni, umożliwia prawidłowy marsz z mocnym wyrzutem ramion za siebie i otwarciem dłoni pod koniec ruchu. Szukając kijów dla siebie prawdopodobnie traficie też na takie, które zamiast rękawiczki mają zwykły pasek. Z reguły są to kije trekkingowe i pomimo, że tak jak kije do nordic walking służą do marszu, inne jest ich przeznaczenie i w inny sposób się z nich korzysta.

Poza rękojeścią kij do nordic walking składa się jeszcze z dwóch elementów: trzonu i końcówki z grotem i nakładką gumową. 

Trzon może być jednoczęściowy bądź składany. Więcej powiemy sobie o tym za chwilę. 
Natomiast co do samych końcówek. W zależności od nawierzchni używamy albo tylko grotów (piasek, ziemia, czy inne miękkie nawierzchnie) albo zakładany dodatkowo nakładki tzw. „buciki” (pozbruk, asfalt. Tych nawierzchni warto unikać, a dlaczego? Informację o tym znajdziecie we wcześniejszym artykule).
 

Nordic Walking

Kto wymyślił? Co daje? Dla kogo i jak uprawiać nordic walking? Gdzie chodzić z kijkami? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule...


Tu warto zwrócić uwagę jeszcze na jedną rzecz, a mianowicie materiał z jakiego wykonane są końcówki. Najczęściej spotykane są stalowe lub widiowe. Stalowe z reguły dość szybko się ścierają (czasem wystarczy na to kilka miesięcy intensywnego marszu). Widiowe są bardziej trwałe i dzięki temu posłużą wam znacznie dłużej (nawet do kilku lat). 


Kijki do nordic walking o stałej długości czy regulowane?


Tak jak wspomniałem wcześniej, kijki do nordic walking mogą być jednoczęściowe bądź składane. 
I jedne i drugie mają swoje zalety i wady.

  • Kijki o stałej długości - dopasowane są pod osobę o konkretnym wzroście, więc raczej nie skorzystają z nich osoby, które są wyższe bądź niższe od was. Ich zaletą jest z kolei to, że dobrze dobrane posłużą wam przez dłuższy czas. Nie da się ich jednak złożyć na czas transportu. Kije te mają „rozmiarówkę” w której długość zwiększa się o 5 cm, czyli np.105, 110, 115, itd.
  • Kijki regulowane - ich zaletą jest to, że może z nich korzystać wielu użytkowników i są łatwe do transportu. Jednak częste składnie i rozkładanie wypływa na obniżenie ich trwałość.  Kijki regulowane są pomocne zwłaszcza na początku, gdy uczycie się chodzić. Możecie wtedy spróbować marszu z kijami o różnej długości, a dzięki temu optymalnie dopasować je pod siebie.


Materiały z jakich wykonane są kije do nordic walkingu


Kije wykonane są z różnych materiałów. Od rodzaju użytego materiału będzie zależała waga kija, ale też i cena. Najczęściej wykonane są z :

  • aluminium – dość powszechne i przystępne cenowo, ale z reguły cięższe od pozostałych
  • włókno węglowe – droższe od aluminiowych, ale i bardziej wytrzymałe
  • włókno szklane – podobnie jak węglowe
  • mieszanki powyższych


Ile kosztują kije do nordic walking


Prawdopodobnie ciekawi was jaki jest koszt takich kijów. Rozrzut cenowy jest dość duży od ok 100 do ponad 500 zł. Dość dobrej jakości kije kupicie już za 150-200 zł. (Z reguły będą to kije aluminowe lub aluminowe z domieszką włókna węglowego.) 

Dużo? No cóż, warto mieć na uwadze, że kupujecie kije po to żeby z nich regularnie korzystać, a nie użyć raz i schować do szafy. Podczas marszu kije poddawane są dużym obciążeniom, dlatego powinny być odpowiednio mocne, a to wiąże się z koniecznością wykonania ich z odpowiednio mocnych materiałów.
 

Technika marszu nordic walking

Obserwując osoby chodzące z kijkami można odnieść wrażenie, że nordic walking jest prostą techniką marszu, którą można dość szybko opanować. Czy tak j...


W zależności od użytych materiałów różna jest też ich waga. Pozornie mało ważny szczegół, ale po przejściu kilku czy kilkunastu kilometrów odczujecie różnicę. 

Zakup kijów warto potraktować jako inwestycję w wasze zdrowie i dobre samopoczucie. A mając na uwadze, że takie kije mogą wam spokojnie posłużyć przez kilka lat, to koszt 150 czy 200zł raczej nie jest zbyt wielki, prawda? 


Jak dobrać właściwą długość kijków


Długość kija jest dobierana indywidualnie pod konkretną osobę. Odpowiednią długość kija możemy dobrać na dwa sposoby.

  • Pierwszy oblicza się według wzoru:

Wzrost x 0,68 = długość kija

I tak przykładowo przy dla osoby przy wzroście 185 cm x 0,68, długość kija będzie wynosiła 125 cm.

  • Drugi praktyczny i pewniejszy.

Chwytacie kij za rękojeść i ustawiacie rękę tak aby w łokciu był kąt zbliżony do 90 st. 
Kijki powinny się opierać o podłoże. Otrzymacie wtedy długość waszego kija. 
Jako, że mamy różną budowę ciała pierwszy przelicznik nie zawsze się sprawdza. Dlatego dobrze przed zakupem po prostu „przymierzyć” kije do siebie i dodatkowo sprawdzić jak nam się chodzi z kijkami o określonej długości.

Jeżeli zaczynacie chodzić z kijami lub chodzicie tylko rekreacyjnie wystarczy nam kij o długości ustalonej według powyższych wskazówek. Natomiast jeżeli chcecie chodzić sportowo, wtedy możecie potrzebować dłuższego kija (przy kijach jednoczęściowych długość zwiększy się o 5 cm, a przy regulowanych długość można ją zwiększać dowolnie).
Generalnie im bardziej ostry kąt w łokciu i dłuższy kij tym intensywniej musimy pracować ramieniem, nasz krok będzie dłuższy i szybsze będziemy mieli tempo marszu.