Dziś kilka słów o tym jak wygląda prawidłowa technika marszu. Obserwując osoby chodzące z kijkami można odnieść wrażenie, że nordic walking jest prostą techniką marszu, którą można dość szybko opanować. Czy tak jest faktycznie? Teoretycznie tak, aczkolwiek w dużej mierze będzie zależało to od naszych indywidualnych predyspozycji.


Sama technika składa się z kilku elementów i pewne jej części jesteśmy w stanie opanować dość szybko, inne mogą wymagać trochę pracy.
 

Naprzemienna praca nóg i rąk to pierwszy z elementów prawidłowej techniki


To co istotne to fakt, że nordic walking wykorzystuje pewne naturalne „zdolności” naszego ciała. Nie wiem czy zwracaliście na to uwagę, ale nawet podczas zwykłego marszu, ręce pracują do przodu i do tyłu, zazwyczaj naprzemiennie z nogami. Generalnie zakres tego ruchu jest różny, ale jeżeli macie rozluźnione ramiona podczas marszu to dzieje się to automatycznie. Nordic walking wykorzystuje właśnie tą zdolność, znacznie większy jest jednak zakres w jakim pracują ręce. 
Ta naprzemienna praca nóg i rąk to pierwszy z elementów prawidłowej techniki.

Podczas marszu nordyckiego przy wymachu ręki w przód podnosimy ją na taką wysokość jakbyśmy chcieli się z kimś przywitać. Ręka jest delikatnie ugięta w łokciu (nie na przeproście). Ważne jest również to aby pracowało całe ramię, a nie tylko łokieć.


Drugi element techniki to odbicie od kija


Drugi element techniki to odbicie od kija. Mocny wymach ręki do przodu jest celowy, możecie wówczas zauważyć, że kij podczas marszu zaczyna się "haczyć” o podłoże. Podczas tego ruchu chodzi o to, aby wbić mocno kij w ziemię i odepchnąć się od niego. Kij nie powinien służyć na jako przyrząd do asekuracji, a stanowić narzędzie dzięki, któremu będziemy w stanie wygenerować mocne odepchnięcie, a to dodatkowo pozwoli odciążyć wasze stawy i bardziej zaangażować do pracy różne grupy mięśni.
 

Warto pamiętać o wydłużonym kroku i pracy z całego ramienia, a nie tylko z łokcia


Kij powinien być wbity mniej więcej w połowie długości waszego kroku. Podczas marszu staramy się nasz krok wydłużyć. Przyjmuje się, że powinien być on mniej więcej o połowę kroku dłuższy w stosunku do normalnego kroku (w pełnym marszu długość waszego kroku powinna być taka jak długość waszego kija). Dzięki temu łatwiej pracować kijami w jednej linii, wzdłuż tułowia. Tu warto też wspomnieć, że ruch stopy zaczyna się od pięty, przez śródstopie i mocne odbicie z palców.


Trzeci element techniki nordic walking to zamknięcie dłoni na kiju


Kolejny element (trzeci) to zamknięcie dłoni na kiju. Generalnie wiąże się on już z tym wcześniejszym. Żeby dobrze wbić kij i odepchnąć się od niego musicie go mocno trzymać. Zdarza się, zwłaszcza na początku, że zapominamy o tym. Brak zamknięcia dłoni na rękojeści sprawi, że nie będziecie mieli siły żeby się od niego odepchnąć. Dodatkowo kij może wam uciekać na boki, a tu już łatwo o wypadek.


Czwarty element, czyli otwarcie dłoni z tyłu


Ostatnia część to otwarcie dłoni z tyłu. W momencie, gdy spróbujecie się odepchnąć od kija mając zamkniętą całą dłoń na rękojeści, utworzy się dźwignia w łokciu. Aby pogłębić ruch musicie otworzyć dłoń i wypuścić z niej kij. Specjalnie zaprojektowana rękawiczka sprawi, że kij będzie się trzymał dłoni i nie ucieknie wam na bok, a dodatkowo dzięki takiemu ruchowi mocniej zaangażujecie do pracy mięśnie ramion, barki i plecy. 

Chwytanie i wypuszczanie kija powinno odbywać się mniej więcej w linii biodra.
 

Jakie kije do nordic walking

Do marszu nordic walking potrzebujecie odpowiedniego sprzętu jakim są kijki. Od  nich w dużej mierze będzie zależała jakość i prawidłowa technika mars...


Dla podsumowania, główne kroki technik marszu nordyckiego to

 

  • naprzemienna praca nóg i rąk 
  • mocniejszy ruch ręki w przód z wbiciem kija za sobą (mniejwięcej w połowie długości kroku)
  • zamknięcie dłoni na rękojeści i odbicie się od niego 
  • otwarcie dłoni z tyłu

Warto pamiętać o:

  • wydłużonym kroku
  • pracy z całego ramienia, a nie tylko z łokcia

 

Nordic Walking

Kto wymyślił? Co daje? Dla kogo i jak uprawiać nordic walking? Gdzie chodzić z kijkami? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule...


Ponieważ opanowanie tych elementów wymaga nieco wprawy i praktyki, dlatego warto naukę prawidłowej techniki marszu nordic walking rozpocząć przy wsparciu instruktora. Umożliwi wam to poznanie techniki od podstaw i pozwoli stworzyć dobre fundamenty do dalszego rozwijania aktywności, która być może stanie się waszą pasją na całe życie.

Polecamy:
Zajęcia z profesjonalnym trenerem nordic walkingu Michałem Blachowskim, w Poznaniu. Szczegóły poznajcie na stronie: https://www.facebook.com/nordic.poznan.michal.blachowski/