Niektórym z nas kemping kojarzy się z przeciekającym namiotem rozłożonym w lesie pełnym komarów i z twardą karimatą. Może kiedyś tak było, ale teraz można spędzić wakacje pod namiotem w komfortowych warunkach.


Las czy trzygwiazdkowy kemping?


Namiot można rozbić niemal wszędzie - od lasu za domem po luksusowe kempingi w Chorwacji. Podróżowanie z namiotem daje upragnioną wolność, dom mamy zawsze ze sobą i możemy wybierać, gdzie będziemy spać. Należy tylko pamiętać, że w niektórych miejscach biwakowanie jest zabronione. Dotyczy to często parków narodowych i innych miejsc związanych z ochroną przyrody. Wtedy zazwyczaj na miejscu jest pole namiotowe. Pole może być najprostsze, z miejscem na namiot i sanitariatami, ale może być również luksusowe. Wtedy znajdziemy na nim baseny, restauracje, animacje dla dzieci i wiele udogodnień takich jak sklep, pralka czy też wypożyczalnia rowerów.
 

Lista rzeczy na wyjazd - samochodem, pod namiot

Jedziecie autem, pod namiot i zastanawiasz się jak najoptymalniej się spakować i nie zapomnieć o niczym istotnym? Pobierz i skorzystaj z naszej gotowe...


Jaki namiot?


Jadąc na kemping zazwyczaj przemieszczamy się samochodem, więc waga namiotu nie będzie aż tak istotna. Dobrze sprawdzą się więc większe namioty, gdzie w razie niepogody można spędzić nieco czasu. Nie zawsze mamy na kempingu zadaszone miejsce do wypoczynku, wtedy przydaje się na tyle duży namiot, aby zmieścić do środka stolik i krzesełka. Nieprzemakalność namiotu podaje się w słupach wody, warto wybierać takie, które tan parametr mają jak największy (czyli 4000 mm będzie lepszy niż 2000 mm). Rozbicie dużego namiotu z sypialnią może nie być tak proste dlatego warto zabrać ze sobą instrukcję – czasami producenci zamieszczają w internecie filmy, gdzie pokazane jest krok po kroku jak rozłożyć i złożyć namiot.


Materac czy karimata?


Mamy już namiot, czas na wybór, na czym będziemy spać. Najwygodniejszy będzie dmuchany materac, można też kupić dwuosobowe modele. Minusem materaca jest waga, miejsce jakie zajmuje oraz słaba izolacja od zimna. Dobrym rozwiązaniem są maty samopompujące - zajmują mniej miejsca i są wygodne - po nadmuchaniu mają od 2 to 4 cm, grubości, posiadają też lepszą izolację od zimna. Minusem jest dość duża cena za firmową matę. Karimiaty będą najlżejsze, będą dobrze izolować od ziemi, ale też komfort spania na nich jest najmniejszy. 


Jaki śpiwór wybrać?


Wybór śpiwora zależy od tego, w jakim klimacie chcemy spać. Producenci na śpiworach podają zazwyczaj 3 parametry – extremum, limit i komfort. Najlepiej brać pod uwagę tą ostatnią wartość bo ona oznacza, że w tej temperaturze powinno być nam ciepło. Extremum to temperatura, w jakiej nie zamarzniemy, ale na pewno wygodnie się nie wyśpimy! Jeśli wybieramy się w chłodniejsze miejsca warto zainwestować w śpiwór puchowy – będzie on najcieplejszy przy stosunkowo niskiej wadze. Niestety cena będzie najwyższa, koszt takiego śpiwora zaczyna się od 600 zł. Śpiwory syntetyczne są znacznie tańsze, a na rynku jest ogromny wybór, od cieniutkich w tropiki do takich, w których można spać w ujemnych temperaturach. Minusem jest wielkość i waga cieplejszych modeli. 


Co jeszcze będzie nam potrzebne?


Na dłuższy pobyt przyda się turystyczny stolik z krzesełkami a także kuchenka do gotowania. Do tego naczynia, najlepiej plastikowe lub z podobnych tworzyw oraz miska, w której będziemy mogli zmywać naczynia czy zrobić pranie. Niezbędna jest lampka – najlepiej mieć zarówno latarkę czołową jak i lampkę do postawienia na stole czy powieszenia w namiocie. 


Ile to kosztuje?


Zazwyczaj osobno płaci się za namiot, osobno za nocujące w nim osoby. W niektórych krajach płaci się za wydzielone miejsce i nie ma znaczenia, ile namiotów tam rozbijemy. Wiadomo, im więcej udogodnień typu basen, tym droższy kemping. W Polsce znajdziemy pola namiotowe z tanimi noclegami, jak 20 zł dla 2 osób jak i za 50 zł. W krajach typu Francja, Włochy czy Chorwacja za dwie osoby zapłacimy od 15 Euro do nawet 40 Euro w sezonie wakacyjnym.
 

Co zabrać na camping z dziećmi

Jadąc na wakacje pod namiot z całą rodziną, koniecznie trzeba ustalić checklistę do spakowania dla nas i co zabrać na camping z dziećmi. Pobierz gotow...A jeśli nie mam namiotu i całej tej reszty?
Nic straconego! Istnieją kempingi, gdzie można wynająć wygodny namiot z całym wyposażeniem i spędzić niezapomniane wakacje. Słyszeliście o glampingu? To luksusowe namioty do wynajęcia z pięknym designem i wszystkim, co niezbędne. 

 

Niezależnie, czy wybierzecie wakacje pod namiotem nad pobliskim jeziorem czy też trzygwiazdkowy kemping we Włoszech wakacje spędzone na świeżym powietrzu pozytywnie naładują Was na kolejne miesiące!