Co to jest MMA? Inaczej określane jako Mieszane sztuki walki (z angielskiego mixed martial arts) - to dyscyplina sportu, w której zawodnicy walczą na ringu lub w klatce, korzystając jednocześnie z wszelkich dozwolonych technik, znanych z różnych sztuk walki, polegających na bezpośrednim starciu (z wyjątkiem, tych w których używana jest broń).
Mimo pozornego braku zasad, dużą wagę przykłada się do zmniejszenia ryzyka poważnych i trwałych uszkodzeń ciała czy śmierci zawodników. Celem walk MMA jest m.in. widowiskowe show sportowe.
Zasady Mieszanych Sztuk Walki
Zawodnik Mieszanych Sztuk walki musi perfekcyjnie opanować kilka dyscyplin i sztuk walki. Dobrze jeśli pracę nad taką bazą zaczyna już od wczesnych lat dziecięcych. Istotnym jest opanowanie zarówno walk w tzw. "stójce" jak na przykład karate, aikido czy taekwondo, oraz w tzw. "parterze", jak zapasy czy brazylijskie jiu-jitsu.
Wywiad z Tomaszem Kondraciukiem - zawodnikiem polskiego MMA
Czy walki w klatce są dla Ciebie? Wywiad z zawodnikiem polskiego MMA Tomaszem Kondraciukiem, pomoże odpowiedzieć Ci na to pytanie. Pierwsza rada dla p...
Na czym polegają treningi MMA? W bieżącym cyklu treningowym, zawodnicy przeważnie skupiają się na treningach, rozwijających technikę w poszczególnych płaszczyznach (parter, stójka) oraz nad przygotowaniem siłowym. Z kolei, w cyklu przygotowań do walki, trwającym zwykle 8-10 tygodni, zwiększa się intensywność treningów. Ćwiczenia siłowe zastępowane są treningami szybkości i zwiększającymi wydolność organizmu. Odbywają się regularne sparingi. W każdym przypadku zawodnicy trenują 2x dziennie, tyle że z różną intensywnością ćwiczeń.
Mixed Martial Arts, jak sama nazwa wskazuje jest miksem różnych rodzajów sztuk walki. Z kolei każdy zawodnik czuje się mocniejszy w wybranej przez siebie dyscyplinie. To ze względu na ich specjalizacje, w MMA utarło się przypisywanie zawodników do określonej grupy.
1. Ci którzy lepiej czują się w zwarciach w parterze (brazylijskie jiu-jitsu), to tzw. „parterowcy”. Ich mocną stroną są chwyty, dźwignie, duszenie.
2. Ci, którzy dominują w uderzeniach (boks, kick-boks), to. tzw. „uderzacze”. Oni są najlepsi w walkach na stojąco, obfitych w kopnięcia i ciosy pięściami, oraz unikaniu wszelkiego rodzaju zwarć i obaleń. Kierują się zasadą „unikaj zwarcia i uderzaj”.
3. A Ci, którzy czują się najlepiej w obaleniach przeciwnika (zapasy, judo), to tzw. „zapaśnicy”, którzy preferują walki na stojąco w zwarciach oraz przy ziemi, obfite w uderzenia. Ich motto to „obal i uderzaj” oraz „połóż i dołóż”.
Dopiero fighter’zy, którzy opanują do perfeckcji w/w 3 techniki, to są Ci najlepsi.
Podczas starcia, rywale walczą w rękawicach (nie pozwalających na chwytanie, przypominajacych rękawice bokserskie) i używają zarówno ciosów w pionie jak i przy ziemi, mając spore pole do zaskoczenia przeciwnika. W klasycznym MMA, mogą używać rzutów, ciosów pięściami, duszenia, kopnięć a także dźwigni. Nie wolno natomiast stosować wszelkiego rodzaju ciosów zagrażających trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, jak gryzienia, zahaczania palcami o otwarte części ciała, uderzeń w strefy intymne. Nie wolno także uderzać głową konkurenta czy w jego kręgosłup i robienia dźwigni np. na palce, mogącej je złamać. Zdarza się że organizatorzy zawodów prócz obowiązkowych ochraniaczy na zęby i czasem też nagolenników czy ochraniaczy na kolana, wprowadzają jeszcze dodatkowe obostrzenia dotyczące zasad samej walki, zwiększające bezpieczeństwo fighter’ów.
Jak w wielu dyscyplinach sportu zawodników kategoryzuje się według tzw. kategorii wagowych, od wagi atomowej (do 48 kg), przez wiele kategorii, aż po wagę super ciężką (powyżej 120 kg).
MMA są nazywane również potocznie Walkami w klatce, ponieważ pojedynek odbywa się często w ringu otoczonym siatką, dzięki której, zawodnicy nie wypadają poza wyznaczone pole walki.
Zakończenie i wynik starcia, określane są po nokaucie, poddaniu się jednego z zawodników lub po dezycji sędziów. Zdarzają się też rozstrzygnięcia remisowe.
MMA w Polsce i co to jest KSW?
W Polsce mają miejsce zarówno turnieje amatorskie (w tym mistrzostwa kraju) a także gale zawodowe. Do tych ostatnich zaliczamy największą z imprez tego typu, nazywaną KSW (Konfrontacją Sztuk Walki). W grupie imprez MMA w naszym kraju, prócz KSW znajdują się aktualnie także Profesjonalna Liga MMA, Amatorska Liga MMA, Fighters Arena, Fight Exclusive Night, ThunderStrike Fight League, Arena Berserkerów, Gladiator Arena, Gala Sportów Walki, Xcage.
Komentarze