Jeden wypad w góry ze znajomymi, kilka prób wspinania na pożyczonym sprzęcie wspinaczkowym na niewysoką skałę. Jedna próba udana. Znasz już ten widok z góry, strach przed zejściem, wiatr we włosach i poczucie wolności oraz satysfakcji? Złapałeś bakcyla wspinania!


Wracasz do codziennej rzeczywistości i łapiesz się na tym, że coraz częściej myślisz … o wspinaniu. Szukasz miejsc, w których możesz to robić, w Google wrzucasz hasło „kurs wspinaczkowy”. To najwyższy czas na zakup podstawowego sprzętu wspinaczkowego. Przeczytaj nasz poniższy poradnik i zobacz, z czego składa się zestaw do wspinaczki.


Co znajdziesz w artykule:

I. Od czego zależy wybór sprzętu do wspinania
II. Elementy zestawu do wspinania
1. Buty wspinaczkowe
2. Uprząż wspinaczkowa
3. Ekspresy, karabinki i przyrząd asekuracyjny
4. Lina wspinaczkowa
5. Kask wspinaczkowy
6. Woreczek na magnezję
7. Ubranie do wspinaczki
III. Ile kosztuje sprzęt wspinaczkowy
IV. Gdzie kupić sprzęt wspinaczkowy

 

I. Od czego zależy wybór sprzętu do wspinania

 

Czynników wyboru jest kilka, więc zanim zaczniesz kompletować swój własny zestaw do wspinaczki, weź pod uwagę kilka rzeczy, takich jak:

  • wiek i płeć;
  • rozmiar, jaki nosisz;
  • warunki, w jakich będziesz się wspinać — sztuczna ścianka, skały, góry, lód;
  • sposób, w jaki będziesz się wspinać — np. wspinaczka na ściance, bouldering, Via ferrata;
  • czy będziesz kupować jeden, uniwersalny sprzęt wspinaczkowy czy docelowo zakupisz kilka na różne warunki;
  • zasobność Twojego portfela;
  • osobiste preferencje.

Następnie zapoznaj się z poniższym poradnikiem z przykładami poszczególnych elementów zestawu do wspinaczki.

 

II. Elementy zestawu do wspinania

 


Jakie buty wspinaczkowe, uprząż i kask wybrać? Jaka lina będzie bezpieczna? Jak się ubrać na wspinaczkę w górach i na sztucznej ściance? Dziesiątki pytań? Odpowiedzi dotyczących podstawowego sprzętu wspinaczkowego szukaj poniżej. 

 

1. Buty wspinaczkowe

 


Buty do wspinania dla początkujących wspinaczy różnią się od tych dla profesjonalistów pod względem kilku parametrów, które zmieniają się wraz ze stopniem zaawansowania we wspinaniu. To co je łączy to to, że są niewygodne i nie nadają się do noszenia poza sytuacjami, kiedy się wspinasz.
 

Czym się różnią buty wspinaczkowe dla amatorów i profesjonalistów?


Buty wspinaczkowe dla początkujących

  • Konstrukcja buta - Mała asymetria, co oznacza że but nie wygina nadmiernie stopy w nienaturalny sposób a przednie palce są mniej zgięte.
  • Grubość i ścieralność podeszwy - Grubsza warstwa gumy, bardziej odporna na ścieranie, za to nie tak czuła i precyzyjna jak podeszwa w butach dla wyczynowców.
  • Wygoda - Są ciasne, niewygodne dla nie przyzwyczajonej stopy ale da się w nich poruszać początkującemu wspinaczowi. Są mniej precyzyjne niż buty dla zaawansowanych wspinaczy.
  • Cena - Tańsze między 250 - 320 zł

Buty wspinaczkowe dla zaawansowanych

  • Konstrukcja buta - Duża asymetria, co oznacza że but wygina przednie palce dość mocno w dół. Często jest to najkorzystniejsze  ułożenie stopy do wspinaczki.
  • Grubość i ścieralność podeszwy - Cieńsza warstwa gumy, która szybko się ściera ale daje najlepszą precyzję w łapaniu nawet najmniejszych stopni skalnych.
  • Wygoda - Są bardzo ciasne, za krótkie, krępują stopę i podginają przednie palce. Założone na bosą stopę dają idealną podstawę do wspinania nawet na najtrudniejszych skałach.
  • Cena - Droższe > 320 zł


Jakie buty wspinaczkowe dla początkujących wspinaczy?

Kiedy zaczynasz przygodę ze wspinaczką nie katuj się od razu wyczynowymi i drogimi butami. Na początek wystarczą Ci te dla początkujących. Polecamy poniższe modele. 

Buty wspinaczkowe dla początkujących

Buty wspinaczkowe La Sport...

Buty wspinaczkowe damskie...

Buty wspinaczkowe Triop Ta...

Buty wspinaczkowe Ocun Str...


Dlaczego buty wspinaczkowe są takie niewygodne?


But wspinaczkowy, mimo niewygody zawsze będzie kilkaset razy lepszy do wspinania od jakichkolwiek innych butów. Dlaczego? Jest sztywny, mały, dokładnie przylega do bosej stopy, na całej podeszwie i wokół cholewki jest wykończony przyczepną gumą, dzięki której możesz postawić stopę nawet na najmniejszym stopniu skalnym. Wyobraź sobie teraz, że masz postawić stopę w szerokim adidasie lub luźnym trampku na ząbku skały wielkości pinezki. But wspinaczkowy szybko wymusi na Tobie prawidłową technikę operowania stopą w trakcie wspinaczki i pozwoli na odpowiednią precyzję.


Jak dobrać rozmiar butów wspinaczkowych?


Buty te powinny sprawiać wrażenie ciut za małych i przyciasnych. Palce stopy powinny być w nich lekko podgięte pod spód. Im większy stopień zaawansowania we wspinaczce, tym mniej wygodne buty. Wystarczy nam poczucie dyskomfortu, ból stopy w butach wspinaczkowych jest już przesadą w drugą stronę. Warto pamiętać, że z czasem stopa przyzwyczaja się do nich a sam but się „rozbija”, czyli rozchodzi, zwykle na szerokość, nie na długość.

 

2. Uprząż wspinaczkowa

 


Uprząż to drugi po butach, niezwykle istotny element zestawu do wspinaczki. To ona razem z liną zapewnią Ci bezpieczeństwo. Warto więc pochylić się nad wyborem uprzęży, kompletując sprzęt wspinaczkowy.


Podstawowe rodzaje uprzęży


Zasadniczo uprząż składa się z połączonych ze sobą specjalnym łącznikiem - pasa biodrowego i dwóch pętli na uda oraz szpejarek, czyli elementów na których możesz zaczepić sprzęt wspinaczkowy. I tak zbudowane jest większość uprzęży. W zależności jednak od rodzaju wspinania, różnią się one niektórymi elementami. Przykładowo:

Uprząż sportowa
Jest lżejsza, ma lepszą wentylację i często nie posiada regulacji w udach. Kupujesz ją na swój wymiar. Pasuje do cieńszego ubrania jak legginsy i t-shirt, które zakładasz na sztuczną ściankę czy do wspinania w skałach.

Uprząż górska
Może mieć więcej szpejarek, przez co jest cięższa niż sportowa i ma możliwość wszechstronnej regulacji, dzięki czemu możesz ją dopasować do każdego ubrania - lżejszego latem i grubego zimą. Sprawdzi się też podczas wspinaczki zimą.

Przykłady uprzęży sportowych

Uprząż Black Diamond Zone

Uprząż damska Black Diamon...

Uprząż damska Black Diamon...

Uprząż damska Climbng Tech...

Przykłady uprzęży górskich

Uprząż Black Diamond Momen...

Uprząż Petzl Adjama '18

Uprząż damska Black Diamon...

Uprząż Black Diamond Momen...

Są jeszcze inne, bardziej specjalistyczne rodzaje uprzęży jak do wielogodzinnych prac wysokościowych, do skalpinizmu czy uprzęże na via ferraty.


Jak dobrać rozmiar uprzęży?


Dwa najważniejsze rozmiary to obwód w pasie i w udach. Po założeniu i dopasowaniu, powinieneś mieć możliwość wsunąć dłoń między pas oraz udo a uprząż i z trudnością ją obrócić. Panie powinny wybierać pośród odpowiednio wyprofilowanych uprzęży damskich. Pamiętaj żeby Twoja uprząż nie była za luźna, wtedy będziesz ryzykować wypadkiem, ani za ciasna, bo poczujesz ból w trakcie wspinaczki i będziesz mieć poobcieraną talię i nogi a co najgorsze ograniczone ruchy. Zakładanie uprzęży nie powinno być walką i powinno przebiegać szybko i sprawnie.


Na co zwrócić uwagę kupując uprząż?


W pierwszej kolejności odpowiedz sobie na pytanie, gdzie się będziesz wspinać — w górach czy w skałkach lub na ściance. Jeśli w górach czy skałach, to czy będziesz to robić raczej latem, czy w trudniejszych warunkach zimą i czy to będzie Twoja jedyna uprząż. Uprząż dobierz pod swój rozmiar i płeć. Oprócz odpowiedniego rodzaju uprzęży sprawdź takie detale jak jej konstrukcja, rodzaj i jakość klamer regulujących, elementy oddychające i zmniejszające ryzyko otarć oraz ilość szpejarek.

 

3. Ekspresy, karabinki i przyrząd asekuracyjny

 

Są to podstawowe elementy mocujące we wspinaniu. Bez nich nie będziemy mogli ruszyć w skały, góry czy na ściankę wspinaczkową, wspinać się czy asekurować. Czytaj, do czego służy każdy z nich.


Przyrząd asekuracyjny


To nieduży element, który prowadzi i blokuje linę, przymocowaną do uprzęży. Stosuje się go w każdych warunkach, zarówno na ściance wspinaczkowej, jak i w skałkach czy górach. Dzięki niemu będziesz mógł bezpiecznie asekurować wspinającego się kolegę czy koleżankę, a także bezpiecznie zjechać na dół po wspinaczce oraz zabezpieczyć się przez tragicznym upadkiem w momencie odpadnięcia od ściany. Mamy sporo modeli przyrządów asekuracyjno — zjazdowych, od najprostszych kubków po przyrządy samoblokujące (tzw. automaty lub półautomaty). Wybierając przyrząd asekuracyjny musisz dopasować go do rodzaju liny. Pamiętaj, że żaden przyrząd nie będzie bezpieczny w rękach osoby bez odpowiedniej wiedzy jak go używać. Zanim więc będziesz kogoś asekurować, naucz się na kursie wspinania > https://jagodowa.pl/kursy/ceny-i-terminy/ jak to robić bezpiecznie.

Przyrządy asekuracyjne

Przyrząd asekuracyjny Blac...

Przyrząd asekuracyjno-zjaz...

Przyrząd asekuracyjno - zj...

Przyrząd asekuracyjno-zjaz...


Ekspresy wspinaczkowe


Ekspresy wspinaczkowe to 2 karabinki połączone specjalną taśmą, różnej długości (najczęściej 12 cm lub 15 cm). Są niezbędne do dolnej asekuracji, która puentuje udaną wspinaczkę. Jeśli więc kompletujesz swój sprzęt wspinaczkowy, pamiętaj o minimum 10 sztukach ekspresów wspinaczkowych, które starczą Ci na większość dróg w Polsce. Ekspresy mogą się różnić kilkoma elementami, są to długość taśmy i materiał, z jakiego jest wykonana, a także rodzaj zamka blokującego karabinki i elementy, które stabilizują taśmę na karabinkach. Wszystkie te detale wpływają na wagę ekspresu, jego wytrzymałość na uszkodzenia i łatwość użycia w trakcie wspinania.

Ekspresy wspinaczkowe

Ekspres Petzl Djinn

Ekspres Climbing Technolog...

Zestaw ekspresów Ocun Hawk...

Ekspres Ocun Hawk QD Zoom...


Karabinki


Karabinek jest tak popularny, że stał się symbolem wspinaczy. To nic innego jak metalowy, lekko wybrzuszony z jednej strony pierścień, z zamkiem z boku. Wykorzystujesz go podczas każdej wspinaczki i asekuracji. Kompletując sprzęt wspinaczkowy pamiętaj, aby wyposażyć się w minimum 3 karabinki HMS - z zakręcanym zamkiem lub z zamkiem blokującym się automatycznie.

Karabinki wspinaczkowe

Karabinek HMS Climbing Tec...

Karabinek Ocun Kestrel

Karabinek do śrub Black Di...

Karabinek Wild Country Ses...

 

4. Lina wspinaczkowa

 

Liny się nie pożycza, powie Ci każdy wspinacz, który ma w sobie nutkę magicznego  myślenia. Lina to Twoje bezpieczeństwo w trakcie wspinaczki, nie możesz więc jej pominąć, zbierając swój zestaw do wspinaczki

Czym się różnią liny wspinaczkowe między sobą? Średnicą, długością i trwałością. Dla tych, którzy zaczynają na sztucznej ściance czy w skałach wystarczy lina dynamiczna 60m o średnicy między 9-10 mm, będzie ona miała optymalną wagę i długość do komfortowych wejść i zjazdów na podstawowych długościach dróg bez przykrych niespodzianek. Taka średnica liny zapewni także odpowiednią wytrzymałość liny. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę kupując linę wspinaczkową? Ilość odpadnięć, siłę uderzenia, które przełożą się na Twoje bezpieczeństwo w momencie odpadnięcia od skały. 

Kupując linę do wspinania, pamiętaj dorzucić do koszyka także zabezpieczającą płachtę na linę i impregnat do lin wspinaczkowych, który ochroni Twoją linę przed czynnikami zewnętrznymi i przedłuży jej żywotność.

Liny wspinaczkowe

Lina dynamiczna Beal Virus...

Lina dynamiczna Beal Zenit...

Lina dynamiczna Black Diam...

Lina dynamiczna Black Diam...

 

5. Kask wspinaczkowy

 

Kask na głowie wspinacza to jak kask u rowerzysty. Jeden się bez niego nie ruszy, inny nie widzi powodu, żeby go nosić. Niezależnie od postawy, kask w trakcie wspinania może uratować nasze życie w najmniej oczekiwanym momencie. W skałach lub górach jest spore ryzyko, że w trakcie wspinaczki spadnie na nas kamień z góry, obojętne czy asekurujemy z dołu, czy idziemy w górę. A kiedy wspinamy się w miejscu, w którym blisko nas jest kilka wspinających się ekip, co często zdarza się np. na Jurze Krakowsko Częstochowskiej, wtedy ryzyko jest jeszcze większe. 

Wybierając kask wspinaczkowy do swojego zestawu do wspinaczki, sprawdź:

  • markę kasku;
  • materiał, z jakiego jest wykonany;
  • czy posiada elementy do mocowania czołówki;
  • czy jest wystarczająco przewiewny;
  • czy posiada odpowiednie atesty i certyfikaty;
  • czy jest lekki i wygodny.

Po czym dobierz kask wspinaczkowy na wymiar i do płci.

Kaski wspinaczkowe

Kask wspinaczkowy damski B...

Kask Black Diamond Vapor

Kask Petzl Boreo

Kask Petzl Meteor new

 

6. Woreczek na magnezję

 

Pożyczanie pełnego woreczka na magnezję, to trochę jak wspólne używanie z kimś rękawiczek. Mało kto tak robi, bo nie jest to zbyt higieniczne rozwiązanie. Kompletując więc swój sprzęt wspinaczkowy, nie zapomnij o woreczku i porcji magnezji. Po co Ci ona? Ogranicza pocenie się dłoni, zwiększa tarcie i przyczepność skóry dłoni, co ma znaczenie we wszystkich dyscyplinach wymagających pewnego i solidnego chwytu. Nie bez powodu używają jej więc nie tylko wspinacze, ale także tancerki pole dance, crossfitowcy czy sportowcy trenujący akrobatykę. Dzięki magnezji czujesz się więc pewniej na skale i mniej ślizgają się Twoje dłonie.

Sam woreczek na magnezję prócz praktycznego zastosowania może także wcielić się w rolę ozdoby, biżuterii wspinacza zawieszonej na uprzęży. Prócz walorów estetycznych, kupując woreczek na magnezję, zwróć też uwagę na kilka technicznych detali, takich jak sztywność ścianek woreczka, podszewka, dzięki której magnezja jest sucha i sypka oraz wygodny ściągacz, który nie pozwoli się jej wysypać, kiedy się wspinasz.

Woreczki na magnezję

Woreczek na magnezję Ocun...

Woreczek na magnezję Petzl...

Woreczek na magnezję Black...

Worek na magnezje Black Di...

 

7. Ubranie do wspinaczki

 

To jak jesteś ubrany/a do wspinania, nie sprawi, że nabierzesz lekkości i zwinności w skałach, ale z pewnością sprawi, że będzie Ci wygodniej i będziesz lepiej wyglądać i pewniej się czuć ze sobą. Dobierając bluzę, T-shirt i spodnie lub legginsy, teoretycznie możesz wybrać jakiekolwiek, ale decydując się na te sportowe, dedykowane do wspinaczki, zagwarantujesz sobie pełną wygodę ruchów, przyjemne dla skóry, oddychające i pochłaniające pot materiały. Ubrany/a w ten sposób, zapomnisz o ubraniu i zostaniesz już tylko Ty i skała. Dla jednego to będzie miało znaczenie, dla innego nie ale warto podkreślić, że takie ubranie pozwoli Ci się szybciej zidentyfikować z grupą wspinaczy (jeśli Ci na tym zależy) oraz podkreśli Twoje walory, jak np. umięśnione ramiona ;)

 

III. Ile kosztuje sprzęt wspinaczkowy

 

Wszystko zależy od tego, jaki sprzęt i ubranie wybierzesz. Wiadomo. Możliwych konfiguracji nie sposób zliczyć. Przykładowo, poniższy zestaw do wspinania kupisz w granicach 2 000 zł, nie licząc ubrania.

Przykładowy zestaw do wspinania

Woreczek na magnezję Ocun...

Karabinek Petzl Sm'D scre...

Lina dynamiczna Black Diam...

Uprząż Black Diamond Zone

Przyrząd asekuracyjno-zjaz...

Kask Black Diamond Half Do...

Buty wspinaczkowe Ocun Cre...

Zestaw ekspresów Ocun Hawk...

 

IV. Gdzie kupić sprzęt wspinaczkowy

 

Skompletowanie własnego, nowego sprzętu do wspinania to wydatek. Dlatego, zanim się na niego zdecydujesz i nabierzesz pewności, że skały Cię wzywają, wypróbuj sprzęt na ściance czy też na kursie wspinaczkowym. Jeśli zdecydujesz się na używany sprzęt wspinaczkowy kupuj go tylko od zaufanych osób - pamiętaj, że od tego zależy Twoje życie! Na sztucznych ściankach lub w wypożyczalniach dla wspinaczy w popularnych miejscach wspinania jak Jura Krakowsko Częstochowska możesz wypożyczyć np. buty wspinaczkowe czy też uprząż. Przymierz, przetestuj w trakcie wspinania, wyrób sobie opinię.

Jeśli jesteś zdecydowany/a, przejrzyj ofertę sprzętu wspinaczkowego z wielu sklepów wspinaczkowych w jednym miejscu, w katalogu Sportyfor.pl w zakładce Góry i wspinaczka i wybierz konfigurację w sam raz dla siebie.

 

Czytaj więcej:

Jak zacząć się wspinać?

Myślisz czasem o tym, żeby się wspinać? Ty i skała, świeże powietrze. Dookoła Ciebie piękne krajobrazy, kiedy się odwrócisz, widzisz przepaść. Adrenal...

Jak się wspinać?

Poznaj różne techniki wspinaczki. Wspinanie na ściance, via ferraty, wspinanie zimowe, a może free solo jak Alex Honold? Sprawdź!


Wróć do początku:
 

Wypad w góry [Poradnik o tym jak zacząć wspinaczkę]

Przeczytaj poradnik - Wypad w góry - o tym, jak zacząć się wspinać, technikach wspinania i ile kosztuje oraz jak skompletować sprzęt do wspinania.