Myślisz czasem o tym, żeby się powspinać? Ty i skała, świeże powietrze. Dookoła Ciebie piękne krajobrazy, kiedy się odwrócisz, widzisz przepaść. Adrenalina skacze. Masz prawdziwe wyzwanie przed sobą. Skup się i do góry. Brzmi ciekawie i … mało realnie, jeśli chodzi o Ciebie? Otóż nie! Jak zacząć się wspinać?
Wypad w góry [Poradnik o tym jak zacząć wspinaczkę]
Przeczytaj poradnik - Wypad w góry - o tym, jak zacząć się wspinać, technikach wspinania i ile kosztuje oraz jak skompletować sprzęt do wspinania.
W dzisiejszych czasach wspinanie nie jest już niedostępnym sportem dla wybranych. Tych najsilniejszych i najodważniejszych jak kiedyś. Przez te wszystkie lata wspinaczka, jako dyscyplina przeszła długą drogę.
- Powstało wiele nowych technik wspinania jak choćby bouldering, wspinanie zimowe czy free solo.
- W sprzęcie wspinaczkowym nastąpił duży skok technologiczny, dzięki któremu, teraz możemy się wspinać bezpiecznie i przyjemnie, niemal jakbyśmy biegali po lesie.
- Zbudowano wiele sztucznych ścianek wspinaczkowych, szczególnie w dużych miastach, przez co łatwy start we wspinaniu, jest łatwo dostępny niemal dla każdego.
- Na rynku funkcjonują liczne szkoły wspinania i wykwalifikowani instruktorzy wspinaczki, którzy pomogą postawić pierwsze kroki we wspinaniu, każdemu.
Dodatkowy bonus? Wspinanie to sport towarzyski. Stawiając pierwsze kroki w sekcji na ściance wspinaczkowej (bo od tego zwykle się zaczyna), poznajesz instruktora i kursantów. Z nimi najczęściej trenujesz, doskonalisz się, po czym wyjeżdżasz w skały po raz pierwszy. Taka przygoda, wyzwanie i hobby, to dobry grunt do poznania nowych ludzi i pełnego przygód wyjścia ze strefy swojego komfortu. To także wieloletnia miłość. Wspinaczka może być pasją na całe życie, wyzwaniem do samodoskonalenia pozornie prostych technik, ale także wytrwałości, zwinności ciała i umysłu. Podejmujesz wyzwanie?
Jak zacząć się wspinać?
Schemat tego, jak zacząć wspinaczkę jest bardzo prosty, składa się z następujących etapów wtajemniczenia w tę sztukę:
- Udajemy się na pobliską ściankę wspinaczkową.
- Zapisujemy się na sekcje wspinaczkowe na ścianie lub wybieramy indywidualne zajęcia z instruktorem.
- Bierzemy udział w kilkudniowym kursie wspinaczkowym, by wspinać się w skałach.
- Bierzemy udział w kilkunastodniowym kursie wspinaczki górskiej, by wspinać się w górach.
1. Udajemy się na pobliską ściankę wspinaczkową
Jak zacząć się wspinać? Zanim odwiedzisz ściankę przygotuj się do tego choć trochę. Zapoznaj się wstępnie z podstawowymi technikami wspinania w internecie. Artykuły na blogach, filmy na Youtube. Popytaj znajomego, który się wspina. Po naukę wspinaczki udaj się na pobliską sztuczną ściankę, by zrobić rozeznanie na temat. Najpierw jednak określ swoje preferencje. Co liczy się dla Ciebie najbardziej:
- odległość ścianki wspinaczkowej od Twojego domu;
- cena karnetu, pojedynczego wejścia;
- charyzmatyczny i wykwalifikowany instruktor wspinania;
- atmosfera między ludźmi na ściance;
- wyposażenie ścianki;
- inne, Twoje ...
Po czym znajdź taką ściankę, która spełni Twoje oczekiwania i w której poczujesz najlepsze warunki do rozpoczęcia przygody ze wspinaczką. I po prostu pójdź na pierwsze zajęcia.
2. Zapisujemy się na sekcje wspinaczkowe na ścianie lub wybieramy indywidualne zajęcia z instruktorem
Będąc na ściance, dowiedz się, kto i kiedy prowadzi na niej sekcje wspinaczkowe. Nie czekaj, nie próbuj na własną rękę, bo zmarnujesz czas. Od razu zapisz się na nie i "w pigułce" łyknij podstawową wiedzę o tym, jak zacząć się wspinać. Skorzystaj też z cennych korekt Twoich prób wspinania od instruktora. 1 do 3 miesięcy, 2 razy w tygodniu, powinno sprawić, że nie będziesz powtarzać błędów w technice wspinania, Twoje samodzielne treningi będą efektywne, a Ty nabierzesz pewności siebie, przynajmniej na sztucznej ściance wspinaczkowej z asekuracją.
Drugą, bardziej luksusową opcją nauki wspinania są indywidualne zajęcia z instruktorem wspinaczki. Możesz o taką opcję również spytać na ściance, na którą uczęszczasz lub popytać znajomych czy polecają kogoś takiego i skontaktować się bezpośrednio.
Na sekcji poznasz więcej ludzi, na lekcjach indywidualnych instruktor skupi się tylko na Tobie. Niezależnie od plusów i minusów obydwu form nauki od razu poznasz podstawowe techniki wspinania, obsługę sprzętu do wspinania i asekuracji, jak trenować, aby coraz lepiej się wspinać i wiele istotnych kwestii, dzięki którym szybciej będziesz się wspinać samodzielnie.
3. Bierzemy udział w kilkudniowym kursie wspinaczkowym by wspinać się w skałach
Za Tobą solidna porcja treningów na sekcjach na sztucznej ściance. Znasz już trochę ludzi. Operujesz kilkoma zwrotami wspinaczkowego slangu, wiesz co to wędka i ekspresy masz kondycję i nie odpadasz po sekundzie od ściany, a po głowie chodzi Ci cały czas jedno pytanie „Jak zacząć się wspinać”, ale w plenerze. Czas na wyższy level.
Kurs skałkowy to kolejny poziom wtajemniczenia w arkana wspinania. Ile skorzystasz, biorąc udział w takim szkoleniu:
- Kursy wspinaczkowe odbywają się zwykle w skałkach, w Polsce np. w Jurze Krakowsko Częstochowskiej. Jest to więc wyśmienita okazja do wyjazdu w nowe miejsce i poznania ciekawych ludzi.
- Czas trwania kursów skałkowych to kilka dni, w których trakcie codziennie się wspinasz wraz z instruktorem i innymi kursantami. To dobry czas na naukę, korektę błędów i ugruntowanie swojej wiedzy i umiejętności.
- Kursy wspinaczki skałkowej organizują wykwalifikowani instruktorzy wspinaczki lub szkoły wspinania. Masz okazję skorzystać z ich wiedzy i najlepszych praktyk we wspinaczce.
- Na kursie skałkowym pozyskasz solidną porcję wiedzy dotyczącej używania sprzętu, asekuracji, zasad bezpieczeństwa i co najważniejsze oswoisz lęk przed wysokością w plenerze.
- Spróbujesz wspinaczki „pełną gębą” jeszcze bez inwestycji we własny sprzęt wspinaczkowy. Wszystko dostarcza organizator kursu skałkowego.
Zwróć uwagę, żeby wybrany przez Ciebie nauczyciel był instruktorem PZA (Polskiego Związku Alpinizmu), którego odznaka zapewni Ci specjalistę najwyższej klasy.
4. Bierzemy udział w kilkudniowym kursie wspinaczki górskiej by wspinać się w górach
W końcu zadasz sobie pytanie "Wspinaczka górska jak zacząć?". Być może to pytanie nie opuszczało Cię od samego początku tej przygody, ale dopiero teraz, po kursach wspinania na ściance i kilku sezonach wspinaczkowych w skałach, możesz sobie na nie odpowiedzieć na poważnie. Czas na szkolenie ze wspinania w górach.
Kurs wspinaczki górskiej to doskonała przepustka do najwyższego poziomu wtajemniczenia. W tym zadaniu sprawdzi się ten, który ma opanowane i ugruntowane zasady i umiejętności wspinaczkowe oraz jest bardzo sprawny fizycznie i ma kondycję. Wspinaczka górska jest zdecydowanie najbardziej angażująca i trudna, ale daje też może Tobie dać najwięcej satysfakcji, jeśli cenisz sobie większą dawkę adrenaliny.
Sam kurs odbywa się podobnie jak kurs skałkowy, w cyklach kilkudniowych, tylko że w górach. Całość trw około dwóch tygodni. Formuła tych kursów jest zbliżona. Czym różni się kurs wspinaczki górskiej od kursu skałkowego?:
Kurs skałkowy
- Sprzęt - Mała ilość sprzętu / lekki plecak
- Pogoda - To wypad w niższe formacje skalne. Niskie jest więc ryzyko że trafimy na śnieg w środku lata.
- Wejście i zejście - Należy zachować ostrożność i nie ulegać brawurze ;)
Kurs wspinaczki górskiej
- Sprzęt - Duża ilość sprzętu / ciężki plecak
- Pogoda - Niezależnie od pory roku, miejmy ze sobą kurtkę, szalik, czapkę i rękawiczki. Ryzyko załamania pogody jest bardzo duże.
- Wejście i zejście - Należy zachować ostrożność i nie ulegać brawurze ;)
Podstawowa wiedza teoretyczna i praktyczna ze wspinaczki
Niezależnie od tego, czy przygodę ze wspinaniem rozpoczniesz na sztucznej ściance, kursie skałkowym czy z doświadczonym kolegą lub koleżanką lub instruktorem PZA, musisz pozyskać niezbędną w tym zakresie wiedzę oraz wyrobić poprawne nawyki w trakcie wspinania. Są to:
- zasady używania sprzętu wspinaczkowego;
- zasady używania sprzętu do asekuracji;
- zasady bezpieczeństwa w trakcie wspinaczki;
- wspinaczkową etykietę obejmującą fachowe zwroty, jakimi się posługują, ale także zwykłe zasady przyzwoitości, czyli zabieranie swoich śmieci ze sobą z miejsca wspinaczki, usuwanie własnego sprzętu z pokonanej drogi wspinaczkowej, żeby inni mogli po Tobie z niej skorzystać (czyli nie rezerwowanie wędką drogi na cały dzień);
- specyfikę rodzaju wspinaczki, jaką uprawiasz, czy to będzie bouldering, wspinanie na wędkę czy cokolwiek innego;
- warto dbać o kondycję, dobrze się odżywiać, regularnie trenować wspinaczkę i pamiętać o tak ważnej regeneracji;
- i cały czas się uczyć i utrwalać, próbować nowych technik wspinania, podejmować wyzwania.
Jak się wspinać?
Poznaj różne techniki wspinaczki. Wspinanie na ściance, via ferraty, wspinanie zimowe, a może free solo jak Alex Honold? Sprawdź!
Taki zestaw dobrych nawyków, regularnych treningów i świadomej wiedzy, to dobry kierunek do spełnienia marzenia o wspinaniu. Bezpiecznym wspinaniu.
Kupujemy własny sprzęt wspinaczkowy
Kiedy jesteś jeszcze na etapie pytania "Jak zacząć się wspinać?", to nie moment na zakup własnego sprzętu wspinaczkowego. Zorientuj się najpierw, z czego składa się zestaw do wspinaczki. Następnie wypróbuj pożyczony sprzęt (buty wspinaczkowe, uprząż, lina, sprzęt do wspinaczki i asekuracji oraz kask) na ściance wspinaczkowej lub na kursie skałkowym. Pytaj o parametry (certyfikaty i normy EN i CE), określ swoje oczekiwania (komfort, odporność), dzięki czemu, kiedy przyjdzie czas, na skompletowanie zestawu do wspinaczki będziesz wiedzieć co kupić i nie stracisz. Jeśli kręci Cię sprzęt do wspinaczki, zapoznaj się z naszym poradnikiem "Sprzęt wspinaczkowy [Jak skompletować zestaw do wspinaczki]" lub zajrzyj do katalogu produktów do wspinaczki.
Czytaj więcej:
Sprzęt wspinaczkowy [Jak skompletować zestaw do wspinaczki]
Przeczytaj poradnik o sprzęcie wspinaczkowym. Jak skompletować zestaw do wspinaczki z przykładami produktów, ile kosztuje i gdzie kupić.
Wywiad z Jagodą Adamczyk - instruktorką i trenerką wspinaczki
Chcesz się zacząć wspinać? Zastanawiasz się czy to jest dla Ciebie, ile to kosztuje i gdzie się wspinać? Przeczytaj wywiad z instruktorką i trenerką w...
Komentarze