Gdy kochasz góry, piękne widoki i trekking – via ferraty są dla Ciebie. Jeśli marzy Ci się coś trudniejszego, a nie chcesz od razu robić kursu tatrzańskiego – via ferraty są dla Ciebie. A może chcesz zobaczyć, jak to jest mieć kilkadziesiąt metrów pod nogami? – via ferraty są dla Ciebie.


Via ferrata to po włosku "żelazna droga”. Faktycznie, znajdziemy tam sporo „żelastwa”. Klamry, drabinki i mosty linowe służą do pokonania stromych szlaków i przepaści, do tego mamy tam stalowe liny do asekuracji.


Jakie są stopnie trudności via ferraty?


Via ferraty mają różne stopnie trudności. Te najprostsze to po prostu eksponowane ścieżki, gdzie co jakiś czas trzeba się asekurować. Najpoważniejsze dorównują trudnością drogom wspinaczkowych i przeznaczone są tylko dla doświadczonych osób. Większość via ferrat mieści się gdzieś pomiędzy tymi dwoma skrajnościami. Skąd możemy dowiedzieć się, jak trudna jest via ferrata, jaką wybraliśmy na swój cel? Najczęściej służy do tego sześciostopniowa skala trudności, gdzie via ferraty oznaczone literą A są najprostsze a literą F najtrudniejsze. W skrócie można przedstawić to następująco:
 

  • A -Via ferrata łatwa
    Szlak wysokogórski, gdzie co jakiś czas mamy sztuczne ułatwienia typu drabinki lub stalową linę do asekuracji, najlepszy na początek
  • B - Via ferrata trudna
    Dużo eksponowanego terenu, liny stalowe pojawiąją się na dłuższych odcinkach
  • C - Via ferrata trudna
    Wymagana umiejętność techniki wspinania i dobra kondycja, trudne miejsca z drabinkami i klamrami
  • D - Via ferrata bardzo trudna
    Tylko dla osób doświadczonych, mniej doświadczone osoby mogą wymagać dodatkowej asekuracji liną
  • E - Via ferrata skrajnie trudna
    Dużo trudnych wspinaczkowych miejść, duża ekspozycja, dla osób o bardzo dobrej kondycji
  • F – Via ferrata ekstremalnie trudna
    Dla osób z bardzo dużym doświadczeniem, znających techniki linowe i wspinaczkowe.

 

Jak się wspinać?

Poznaj różne techniki wspinaczki. Wspinanie na ściance, via ferraty, wspinanie zimowe, a może free solo jak Alex Honold? Sprawdź!


Jaki sprzęt wspinaczkowy na via ferraty?


Poza typowym górskim ekwipunkiem będziemy potrzebować nieco sprzętu specjalistycznego. Na zestaw do via ferraty składa się z lonża i uprząż do via ferraty. Podczas wędrówki asekurujemy się przepinając dwa ramiona lonży do via ferraty przez stalowe liny poręczowe, drabinki i klamry. W razie odpadnięcia lonża posiada absorber energii, który zamortyzuje nasz lot. To bardzo ważne, aby stosować specjalistyczne lonże z absorberem!  Kolejnym elementem wyposażenia jest kask wspinaczkowy, który nie tylko chroni nas w razie upadku ale też osłania naszą głowę przed kamieniami. Na koniec specjalne rękawiczki z odkrytymi palcami, któe przydają się na via ferratach z dużą ilości zabezpieczeń. Na najtrudniejszych z nich mogą przydać się dodatkowe rzeczy, takie jak lina wspinaczkowa, sprzęt asekuracyjny czy też buty wspinaczkowe.
 

Sprzęt wspinaczkowy [Jak skompletować zestaw do wspinaczki]

Przeczytaj poradnik o sprzęcie wspinaczkowym. Jak skompletować zestaw do wspinaczki z przykładami produktów, ile kosztuje i gdzie kupić.


Czy w Polsce są via ferraty?


Niestety w Polsce nie mamy dróg typu via ferrata. Co jakiś czas wraca pomysł, aby Orlą Perć przekształcić w tego rodzaju drogę. W tym momencie na tym szlaku są elementy via ferraty i TOPR zaleca używanie tam asekuracji typu lonża, ale na pewno nie jest to typowa via ferrata. W Europie bardzo dużo żelaznych dróg mamy w Alpach i w Dolomity via ferraty. Najbliżej nas umiejscowione są via ferraty w Niemczech i Czechach. 


Dla kogo są via ferraty?


Proste via ferraty nadają się nawet dla dzieci, oczywiście pod okiem dorosłej osoby. Nie zawsze drogi wytyczone są na wysokich czy też odległych trasach. Często są to niedługie, kilkudziesięciomentowe odcinki, gdzie możemy zakosztować nieco powietrza pod nogami i podziwiać widoki dookoła nas. A jak nabierzemy doświadczenia i będziemy mogli zmierzyć się z trudniejszymi i dłuższymi żelaznymi drogami.

Czytaj więcej:
 

Jak zacząć się wspinać?

Myślisz czasem o tym, żeby się wspinać? Ty i skała, świeże powietrze. Dookoła Ciebie piękne krajobrazy, kiedy się odwrócisz, widzisz przepaść. Adrenal...

Jak się wspinać?

Poznaj różne techniki wspinaczki. Wspinanie na ściance, via ferraty, wspinanie zimowe, a może free solo jak Alex Honold? Sprawdź!