Jak to się zaczęło?

 

Jak zaczęła się Twoja przygoda ze sportem?


W wieku 19 lat trafiłam do klubu Stare Gniezno. Wybrałam akurat ten, ponieważ zajęcia były za darmo, a mojej rodziny nie było stać na opłacanie zajęć. Zawsze chciałam coś trenować, a że pozostałe zajęcia w klubie mi nie odpowiadały, wybrałam box.  


Kiedy poczułaś, że jesteś dobra w tym, co robisz i zaczęłaś startować w zawodach? 


Po dwóch latach wystartowałąm w Mistrzostwach Polski dla kobiet, zresztą były to pierwsze zawody takiej rangi dla kobiet w Polsce. A kiedy poczułam, że jestem w tym dobra? Tak naprawdę nigdy, ponieważ jestem perfekcjonistką. Zarówno od siebie jak i od innych wymagam bardzo dużo, a im więcej trenuję, tym  bardziej widzę, ile jeszcze jest do zrobienia. 

 

Trójbój siłowy i zawody Strong Woman

 

Przez wiele lat trenowałaś box, ale w ostatnich latach przerzuciłaś się też na inne dyscypliny, opowiesz coś o tym?


Tak, zaczęłam startować w zawodach Strong Woman i tak trafiłam na świetnego trenera, jakim jest Kamil Koczwara. Dzięki niemu zaczęłam też startować w trójboju siłowym (przysiad ze sztangą na plecach, wyciskanie leżąc i martwy ciąg). Trójbój buduje mi podstawy do tego, aby startować z zawodach Strong Women i osiągać dobre wyniki. 


Na czym polegają zawody Strong Women?


Tam są różne, dynamiczne konkurencje z ciężarami, takie jak rzucanie worka, wyciskania hantla czy belki. Ogólnie takie siłowo-wytrzymałościowe konkurencje. 


Jasteś bardzo utytuowaną zawodniczką, pochwalisz się swoimi najważniejszymi wygranymi?


Jestem  Wielokrotną Mistrzynią Polski i Europy w boksie. 
W Strong Woman trzykrotnie byłam mistrzynią Polski i jestem dziesiątą najsilniejszą kobietą na świecie – Mistrzostwa Świata Strong Woman ARNOLD CLASSIC w USA.
W trójboju siłowym zdobyłam kilka tytułów Mistrza Świata, najważniejszym tytułem jest zdobycie złota na Arnold Classic w Stanach Zjednoczonych, czyli na Mistrzostwach Świata.


Możesz powiedzieć, ile podniosłaś maksymalnie? 


Udało mi się podnieść 225 kg w martwym ciągu.

Trening

 

Jak wyglądają Twoje treningi?


Moje treningi trwają około 3-4 godzin, cztery razy w tygodniu. Można powiedzieć, że treningi w trójboju są monotonne i powtarzalne, w Strong Women jest większa różnorodność.


Kto Cię trenuje?


Moim trenerem jak już wspomniałam jest Kamil Koczwara z Poznania, większość treningów robię pod jego okiem. 


Twój trening rozpisany jest na cały rok? Masz tygodnie z odpoczynkiem?


Tak, teraz mam właśnie taki czas, po ostatnich mistrzostwach na przełomie lutego/marca byłam bardzo zmęczona fizycznie i psychicznie. Od miesiąca trenuję tylko rekreacyjnie, czyli biegam, boksuję, trochę chodzą na fitness. 


Czy poza Twoim trenerem pracujesz jeszcze z kimś?


Tak, mam psychologa, dietetyka, rehabilitanta, fizykoterapeutę. Psycholog dużo wytłumaczył mi jeśli chodzi o kwestie stresu, który przedtem odczuwałam. Teraz już się nie denerwuję tak jak kiedyś. 


Twój trening wymaga wielu wyrzeczeń?


Całe życie mam podporządkowanie pod treningi i pod starty w zawodach. Nie wyjeżdżam w czasie zawodów i przygotowań do nich. 


Zdarzyły Ci się jakieś kontuzje? 


Oczywiście, ale nie były związane ze sportami, które uprawiałam. Czasem coś sobie naciągnę, ale trenując wyczynowa trzeba się liczyć z pewnymi niedogodnściami. Człowiek oswaja się z bólem i nawet  bólem można trenować. 


Jaki jest obecnie Twój cel?


W grudniu chcę wystartować w Pucharze Świata w trójboju federacji WRP w Moskwie. Chciałabym dostać się do elitarnej grupy, do której zapraszają najlepszych sportowców. Z tego powodu muszę zredukować wagę, ponieważ będzie tam jedna kategoria wagowa, a o wygranej decyduje stosunek wagi do ciężaru jaki się poniesie. 


Ile chcesz schudnąć?


20 kilo.


20 kilo? To dużo.


Dla mnie to nie jest problem, podchodzę do tego bardzo zadaniowo. Mam czas do grudnia, czyli wychodzi około dwa i pół kilograma miesięcznie. 


Suplementujesz się?


Tak, biorę odpowiednie witaminy, produkty regenaracyjne, nasenne. To wszystko dobiera mi trener, oczywiście po wcześniejszych szczegółowych badaniach krwi. Dużo bazujemy na roślinnych produktach i chińskich ziołach. 


Początkujące osoby też powinny pomyśleć o suplementacji?


Wystarczy zdrowe odżywianie, ewentualnie białko ale nie jest to konieczne.

Jak zacząć ćwiczyć na siłowni?

Dziś coraz więcej osób wybiera ćwiczenia na siłowni. To dobry wybór, gdyż trening siłowy jest doskonałym uzupełnieniem wszystkich innych uprawnianych...

Praca trenera

 

Dużo dziewczyn trenuje u Ciebie?


Trening siłowy jest coraz bardzie modny, gdyż od ciężarów robi się dość szybko ładna sylwetka – ramiona pośladki. To przyciąga sporo dziewczyn, oczywiście nie wszystkie dźwigają dużo. 


Praca z dziewczynami jest inna? 


Tak, większość kobiet jest bardziej wrażliwa, nie można z nimi pracować zbyt „ostro”. 
Trener jest nieco psychologiem, nie można do każdego stosować tej samej metody. 


Czy przygotowujesz też ludzi do zawodów?


Tak, przygotowuję do zawodów w boksie, jeśli chodzi o trójbój nie czuję się jeszcze na tyle kompetentna. 


Co możesz poradzić osobie, która chciałaby zacząć trenować? 


Niektórzy wstydzą się pracować w grupie, wtedy dobry jest trening indywidualny. Trener może też ułożyć trening, który będzie się realizować samemu. Innych motywuje grupa i lubią rywalizaję. 


Ile czasu potrzeba, aby zauważyć efekt?


Ćwicząc 2-3 razy w tygodniu z jakimś obciążeniem, przy dobrym odżywianiu to już po trzech miesiącach pojawiają się pierwsze efekty.  


Dziękuję za rozmowę i życzę sportowych sukcesów!