Gdy kochasz góry, piękne widoki i trekking – via ferraty są dla Ciebie. Jeśli marzy Ci się coś trudniejszego, a nie chcesz od razu robić kursu tatrzańskiego – via ferraty są dla Ciebie. A może chcesz zobaczyć, jak to jest mieć kilkadziesiąt metrów pod nogami? – via ferraty są dla Ciebie.


Via ferrata to po włosku "żelazna droga”. Faktycznie, znajdziemy tam sporo „żelastwa”. Klamry, drabinki i mosty linowe służą do pokonania stromych szlaków i przepaści, do tego mamy tam stalowe liny do asekuracji.


Stopnie trudności via ferrat


Via ferraty mają różne stopnie trudności. Te najprostsze to po prostu eksponowane ścieżki, gdzie co jakiś czas trzeba się asekurować. Najpoważniejsze dorównują trudnością drogom wspinaczkowych i przeznaczone są tylko dla doświadczonych osób. Większość via ferrat mieści się gdzieś pomiędzy tymi dwoma skrajnościami. Skąd możemy dowiedzieć się, jak trudna jest via ferrata, jaką wybraliśmy na swój cel? Najczęściej służy do tego sześciostopniowa skala trudności, gdzie via ferraty oznaczone literą A są najprostsze a literą F najtrudniejsze. W skrócie można przedstawić to następująco:
A -Via ferrata łatwa. Szlak wysokogórski, gdzie co jakiś czas mamy sztuczne ułatwienia typu drabinki lub stalową linę do asekuracji, najlepszy na początkek. 
B - Via ferrata trudna. Dużo eksponowanego terenu, liny stalowe pojawiąją się na dłuższych odcinkach. 
C - Via ferrata trudna. Wymagana umiejętność techniki wspinania i dobra kondycja, trudne miejsca z drabinkami i klamrami.
D - Via ferrata bardzo trudna. Tylko dla osób doświadczonych, mniej doświadczone osoby mogą wymagać dodatkowej asekuracji liną.
E - Via ferrata skrajnie trudna. Dużo trudnych wspinaczkowych miejść, duża ekspozycja, dla osób o bardzo dobrej kondycji.
F – Via ferrata ekstremalnie trudna. Dla osób z bardzo dużym doświadczeniem, znających techniki linowe i wspinaczkowe.
 

Co to jest wspinanie?

Zastanawialiście się kiedyś, ile jest rodzajów wspinania? Wspinanie ściankowe, skalne, zimowe, lodowe... Dla osób które nie uprawiają tego sportu może...


Jaki sprzęt jest potrzebny na via ferraty?


Poza typowym górskim ekwipunkiem będziemy potrzebować nieco sprzętu specjalistycznego. Niezbędna jest uprząż i lonże do asekuracji. Podczas wędrówki asekurujemy się przepinając dwa ramiona lonży przez stalowe liny poręczowe, drabinki i klamry. W razie odpadnięcia lonża posiada absorber energii, który zamortyzuje nasz lot. To bardzo ważne, aby stosować specjalistyczne lonże z absorberem!  Kolejnym elementem wyposażenia jest kask, który nie tylko chroni nas w razie upadku ale też osłania naszą głowę przed kamieniami. Na koniec specjalne rękawiczki z odkrytymi palcami, któe przydają się na via ferratach z dużą ilości zabezpieczeń. Na najtrudniejszych z nich mogą przydać się dodatkowe rzeczy, takie jak lina, sprzęt asekuracyjny czy też buty wspinaczkowe.


Czy w Polsce są via ferraty?


Niestety w Polsce nie mamy dróg typu via ferrata. Co jakiś czas wraca pomysł, aby Orlą Perć przekształcić w tego rodzaju drogę. W tym momencie na tym szlaku są elementy via ferraty i TOPR zaleca używanie tam asekuracji typu lonża, ale na pewno nie jest to typowa via ferrata. 
W Europie bardzo dużo żelaznych dróg mamy w Alpach i Dolomitach. Najbliżej nas umiejscowione są via ferraty w Niemczech i Czechach. 


Dla kogo są via ferraty?


Proste via ferraty nadają się nawet dla dzieci, oczywiście pod okiem dorosłej osoby. Nie zawsze drogi wytyczone są na wysokich czy też odległych trasach. Często są to niedługie, kilkudziesięciomentowe odcinki, gdzie możemy zakosztować nieco powietrza pod nogami i podziwiać widoki dookoła nas. A jak nabierzemy doświadczenia i będziemy mogli zmierzyć się z trudniejszymi i dłuższymi żelaznymi drogami. 

Lookbook

Kask Petzl Meteor

Buty wspinaczkowe Black Di...

Uprząż Black Diamond Zone

Lonża Via Ferrata Rock Emp...