Rower zimą wielu osobom może wydawać się abstrakcją, dla innych jest codziennym środkiem lokomocji - bez względu na wysokość temperatury za oknem i stan nawierzchni. Do jazdy na rowerze zimą znakomicie można dopasować znane sportowe powiedzenie: „nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani ludzie”. Jak zatem powinna wyglądać zimowa odzież rowerowa i opony zimowe do roweru?


Opony zimowe do roweru


Choć dla wielu to oczywiste, to raz na zawsze warto zdać sobie sprawę, że nawierzchnia na jezdni zimą, różni się od tej w cieplejszych porach roku. Dlatego tak jak zmienia się na zimę opony w aucie, tak również powinno się wymienić opony w rowerze – dla bezpieczeństwa swojego i osób, które mija się na drodze. Dotyczy to jednak naprawdę ekstremalnych warunków na jezdni – oblodzonych lub zaśnieżonych ścieżek. Wówczas przydadzą się nawet opony z kolcami lub opony terenowe. Jednak, gdy mimo zimy – temperatury są dodatnie, a spadający śnieg natychmiast ulega rozwodnieniu, wystarczą opony całoroczne, gdyż inne mogłyby tylko spowalniać jazdę. 


Odzież rowerowa zimowa - jak ubrać się „na cebulkę”?


Ubranie się na tzw. „cebulkę” to najlepsze z możliwych rozwiązań na zimę, nie tylko podczas jazdy na rowerze, ale również w trakcie uprawniania innych sportów na świeżym powietrzu. Polega na zakładaniu na siebie kilku warstw. Pierwsza z nich znajduje się najbliższej skóry, a jej zadaniem jest pełnienie funkcji oddychającej i odprowadzającej wilgoć na zewnątrz. Druga warstwa to warstwa izolująca, utrzymująca ciepło. Trzecia z kolei pełni funkcję chroniącą przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ubranie „na cebulkę” będzie miało sens tylko wtedy, gdy wszystkie warstwy będą składać się z odzieży wykonanej z materiałów szybkoschnących i odprowadzających wilgoć na zewnątrz.
 

Jak się ubrać na narty?

Bez względu na to, czy jest się zapalonym narciarzem czy początkującym, warto wiedzieć, że odpowiedni stój na narty to połowa sukcesu. Jak zatem ubrać...


Zimowe spodnie rowerowe


Zimą powinno unikać się noszenia ubrań bawełnianych. Choć jest to przyjemny w dotyku materiał, to schnie bardzo długo, co w niskich temperaturach może spowodować wychłodzenie się organizmu. Najlepsze są termoaktywne ubrania syntetyczne. Na zimę warto wybrać ocieplane spodnie na rower, zwężane na dole, najlepiej z szelkami, które dodatkowo ochronią przez chłodem dolny odcinek pleców. Co więcej - zimą szybko robi się ciemno, warto więc zadbać o odblaskowe elementy odzieży. 


Jazda na rowerze zimą - rękawiczki rowerowe zimowe, czapka - jak dobrać?


Na rower koniecznie trzeba ubrać się w ciepłe rękawiczki z membraną chroniącą dłonie przed wilgocią i mrozem. Można również wybrać specjalne rękawiczki na rower - z żelowymi wstawkami. Czapka na rower powinna dobrze zasłaniać uszy i czoło oraz swobodnie powinien mieścić się na niej kask. Dodatkowo można zaopatrzyć w buff (komin), czyli specjalną chustę, chroniącą szyję i usta przez chłodnym powietrzem. 


Kurtka rowerowa zimowa


Pod kurtkę warto ubrać się w koszulkę termoaktywną z długim rękawem - przylegającą do ciała, wykonaną z syntetyków. Na nią - w zależności od temperatury za oknem i własnych odczuć - można założyć bluzę rowerową i kurtkę lub wyłącznie jedną z tych warstw. Najlepiej wybrać kurtkę zimową na rower z odpowiednią membraną chroniącą przed wiatrem, śniegiem, chłodem i deszczem. Koniecznie z elementami odblaskowymi, kieszeniami i stójką. 


Zimowe buty rowerowe


Jazda na rowerze zimą często odbywa się w warunkach ekstremalnych do których trzeba dopasować rowerową odzież zimową. Buty na rower powinny być wodoszczelne i nieco luźne, by swobodnie móc w nich ruszać palcami. Niektórzy wybierają również dodatkowe ochraniacze na buty chroniące przed wiatrem i chłodem. Warto pamiętać także o odpowiednich skarpetach (lepiej unikać tych bawełnianych i wybierać te syntetyczne - grube, długie i ciepłe). 
 

Spalanie kalorii

Jeśli chcemy kontrolować swoją wagę, musimy zadbać o jakość i ilość spożywanych kalorii, oraz okazji do spalania kalorii, każdego dnia. Przeczytaj o t...

Jazda na rowerze może sprawiać przyjemność również zimą. Wystarczy zaopatrzyć się w ciepłą termoaktywną odzież z odblaskami na rower i szczególnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa na drodze.