Jazda na rowerze zimą.


Rower zimą wielu osobom może wydawać się abstrakcją, dla innych jest codziennym środkiem lokomocji - bez względu na wysokość temperatury za oknem i stan nawierzchni. Do jazdy na rowerze zimą znakomicie można dopasować znane sportowe powiedzenie: „nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani ludzie”. Jak zatem powinna wyglądać zimowa odzież rowerowa i opony zimowe do roweru? 
 

Opony zimowe do roweru


Choć dla wielu to oczywiste, to raz na zawsze warto zdać sobie sprawę, że nawierzchnia na jezdni zimą, różni się od tej w cieplejszych porach roku. Dlatego tak jak zmienia się na zimę opony w aucie, tak również powinno się wymienić opony w rowerze – dla bezpieczeństwa swojego i osób, które mija się na drodze. Dotyczy to jednak naprawdę ekstremalnych warunków na jezdni – oblodzonych lub zaśnieżonych ścieżek. Wówczas przydadzą się nawet opony z kolcami lub opony terenowe. Jednak, gdy mimo zimy – temperatury są dodatnie, a spadający śnieg natychmiast ulega rozwodnieniu, wystarczą opony całoroczne, gdyż inne mogłyby tylko spowalniać jazdę. 

 

Odzież rowerowa zimowa - jak ubrać się „na cebulkę”?


Ubranie się na tzw. „cebulkę” to najlepsze z możliwych rozwiązań na zimę, nie tylko podczas jazdy na rowerze, ale również w trakcie uprawniania innych sportów na świeżym powietrzu. Polega na zakładaniu na siebie kilku warstw. Pierwsza z nich znajduje się najbliższej skóry, a jej zadaniem jest pełnienie funkcji oddychającej i odprowadzającej wilgoć na zewnątrz. Druga warstwa to warstwa izolująca, utrzymująca ciepło. Trzecia z kolei pełni funkcję chroniącą przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ubranie „na cebulkę” będzie miało sens tylko wtedy, gdy wszystkie warstwy będą składać się z odzieży wykonanej z materiałów szybkoschnących i odprowadzających wilgoć na zewnątrz. 

 

Zimowe spodnie rowerowe


Zimą powinno unikać się noszenia ubrań bawełnianych. Choć jest to przyjemny w dotyku materiał, to schnie bardzo długo, co w niskich temperaturach może spowodować wychłodzenie się organizmu. Najlepsze są termoaktywne ubrania syntetyczne. Na zimę warto wybrać ocieplane spodnie na rower, zwężane na dole, najlepiej z szelkami, które dodatkowo ochronią przez chłodem dolny odcinek pleców. Co więcej - zimą szybko robi się ciemno, warto więc zadbać o odblaskowe elementy odzieży. 

 

Jazda na rowerze zimą - rękawiczki rowerowe zimowe, czapka - jak dobrać?


Na rower koniecznie trzeba ubrać się w ciepłe rękawiczki z membraną chroniącą dłonie przed wilgocią i mrozem. Można również wybrać specjalne rękawiczki na rower - z żelowymi wstawkami. Czapka na rower powinna dobrze zasłaniać uszy i czoło oraz swobodnie powinien mieścić się na niej kask. Dodatkowo można zaopatrzyć w buff (komin), czyli specjalną chustę, chroniącą szyję i usta przez chłodnym powietrzem. 

 

Kurtka rowerowa zimowa


Pod kurtkę warto ubrać się w koszulkę termoaktywną z długim rękawem - przylegającą do ciała, wykonaną z syntetyków. Na nią - w zależności od temperatury za oknem i własnych odczuć - można założyć bluzę rowerową i kurtkę lub wyłącznie jedną z tych warstw. Najlepiej wybrać kurtkę zimową na rower z odpowiednią membraną chroniącą przed wiatrem, śniegiem, chłodem i deszczem. Koniecznie z elementami odblaskowymi, kieszeniami i stójką. 

 

Zimowe buty rowerowe


Jazda na rowerze zimą często odbywa się w warunkach ekstremalnych do których trzeba dopasować rowerową odzież zimową. Buty na rower powinny być wodoszczelne i nieco luźne, by swobodnie móc w nich ruszać palcami. Niektórzy wybierają również dodatkowe ochraniacze na buty chroniące przed wiatrem i chłodem. Warto pamiętać także o odpowiednich skarpetach (lepiej unikać tych bawełnianych i wybierać te syntetyczne - grube, długie i ciepłe). 

 

Jazda na rowerze może sprawiać przyjemność również zimą. Wystarczy zaopatrzyć się w ciepłą termoaktywną odzież z odblaskami na rower i szczególnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa na drodze.