Zima tuż, tuż? Czas zaplanować białe szaleństwo na stoku. To też najwyższy czas odpowiedzieć sobie na pytanie - jak się ubrać na narty? Mamy dla Was kilka podpowiedzi.
 

Bez względu na to, czy jest się zapalonym narciarzem czy początkującym, warto wiedzieć, że odpowiedni stój na narty to połowa sukcesu. Jak zatem ubrać się na narty lub snowboard zwłaszcza, gdy jest to pierwsza wyprawa na stok? 


Strój na narty i snowboard - jak ubrać się na stok?
 

Podstawowym wyróżnikiem odzieży narciarskiej jest odpowiednia membrana, czyli zewnętrza powłoka sprawiająca, że kurtka lub spodnie nie przepuszczają wody, a jednocześnie odprowadzają wilgoć na zewnątrz i zapewniają oddychanie skóry. U początkujących adeptów narciarstwa powinna ona wynosić nie mniej niż 5000 mm/5000 g (ze względu na częstsze wywrotki i narażenie na większy kontakt z mokrym śniegiem). 


Odzież techniczna (termoaktywna) na narty i snowboard
 

Odzież narciarska lub snowboardowa powinna być termoaktywna, czyli oddychająca. Warto mieć na uwadze, że tradycyjne kurtki wodoodporne nie sprawdzą się podczas intensywnej aktywności ruchowej, gdyż łatwo się w nich zapocić. Najlepiej sprawdzą się więc kurtki z takiej powłoki, która zapewnia ochronę przed deszczem, wiatrem i chłodem, a jednocześnie odprowadza wilgoć na zewnątrz. Z tym, że trzeba pamiętać, że największym wrogiem sportowych poczynań jest bawełna. Magazynuje wodę i pot, nie odprowadzając ich na zewnątrz, co po pewnym czasie może doprowadzić do wychłodzenia się organizmu.
 

Stoki narciarskie w Polsce

Zastanawiasz się gdzie w tym roku jechać na narty? Skorzystaj z wygodnej mapy zawierającej stoki narciarskie w Polsce.


Narciarskie koszulki i kurtki termoaktywne - ubranie wielowarstwowe na narty i snowboard
 

Najlepiej ubrać się „na cebulkę”, czyli wielowarstwowo. Wszystkie zakładane warstwy odzieży (by mogły prawidłowo chronić), muszą być termoaktywne. Zwykle wiąże się to z wykonaniem ich z syntetycznych materiałów. Pierwszą warstwą odzieży powinna być bielizna termoaktywna, której zadaniem jest odprowadzanie wilgoci z ciała. Funkcją kolejnej warstwy jest docieplanie organizmu poprzez zatrzymywanie wytwarzanego przez ciało ciepła. Dobrą izolacją będą bluzy typu softshellowa kurtka, polar czy strechowa bluza. Trzecia warstwa to część chroniąca przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Przy kurtkach warto zwrócić uwagę na to, czy mają zewnętrzną wygodną kieszonkę na rękawie (by umieścić w niej karnet na stok). Z kolei wewnętrzna kieszeń w kurtce przyda się, by schować w niej dokumenty. Warto zastanowić się także nad takim rozwiązaniem jak pas śnieżny, który zapobiega dostawaniu się śniegu w okolicę bioder po nieplanowanej wywrotce na stoku. 


Spodnie narciarskie, spodnie snowboardowe
 

Spośród odzieży na narty, snowboard czy też biegówki, spodnie również powinny wykazywać cechy termoaktywne. Ponadto, należy pamiętać, że strój na narty nie jest tożsamy z odzieżą na snowboard. Spodnie narciarskie są zwykle węższe i krótsze. Z kolei spodnie snowboardowe są dłuższe i bardziej obszerne. Ważne, by nie tylko spodnie, ale również cały strój na stok miał klejone szwy, które uniemożliwią dostanie się wilgoci pod odzież. Warto, by nogawki spodni były wyposażone w wewnętrzne mankiety, zapobiegające dostaniu się śniegu. Przydadzą się także regulowane otwory wentylacyjne.
 

Narty biegowe dla każdego

Narciarstwo biegowe to sport zimowy, który staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego, chcemy żyć aktywniej a biegówki stanowią dobry wybór dla...Sklep narciarski - jak wybrać kombinezon, gogle, kaski, narty i pokrowiec na narty?
 

Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że oprócz odzieży narciarskiej czy snowboardowej, konieczne jest skompletowanie także pozostałego niezbędnego ekwipunku narciarza czy snowboardzisty. Na stokach dobrze sprawdzą się gogle chroniące przed śniegiem, mroźnym wiatrem i innymi ewentualnymi przeszkodami. Ogromną rolę odgrywa również dobrze dobrany ochronny kask, bez którego jazda na snowboardzie czy nartach może być niebezpieczna. Oczywiście nie można zapomnieć o podstawie, czyli dobrze dobranych nartach i snowboardzie. Ich wybór uzależniony jest od dotychczasowych umiejętności, rodzaju jazdy oraz od zasobności portfela. Przyda się również pokrowiec na narty i snowboard, który uchroni sprzęt przed uszkodzeniami podczas transportu i ułatwi ich przechowywania również poza sezonem.

Jak ubrać się na narty, snowboard czy biegówki? Wystarczy skorzystać z naszych porad lub wybrać się do specjalistycznego sklepu, w którym fachowcy doradzą, co wybrać, by niczego nie zabrakło podczas jazdy, a pobyt na stoku był nieopisaną przyjemnością.