Dziś kilka słów o tym jak chodzić z kijkami. Obserwując osoby chodzące z kijkami można odnieść wrażenie, że nordic walking jest prostą techniką marszu, którą można dość szybko opanować. Czy tak jest faktycznie? Teoretycznie tak, aczkolwiek w dużej mierze będzie zależało to od naszych indywidualnych predyspozycji.


Sama technika składa się z czterech elementów i pewne jej części jesteś w stanie opanować dość szybko, inne mogą wymagać trochę pracy. Zatem, do dzieła!
 

Jak chodzić z kijkami? Zasada pierwsza - naprzemienna praca nóg i rąk
 

To co istotne to fakt, że nordic walking wykorzystuje pewne naturalne „zdolności” naszego ciała. Nie wiem czy zwróciłaś/eś na to uwagę, ale nawet podczas zwykłego marszu, ręce pracują do przodu i do tyłu, zazwyczaj naprzemiennie z nogami. Generalnie zakres tego ruchu jest różny, ale jeżeli masz rozluźnione ramiona podczas marszu to dzieje się to automatycznie. Nordic walking wykorzystuje właśnie tą zdolność, znacznie większy jest jednak zakres w jakim pracują ręce.

 

Naprzemienna praca nóg i rąk to pierwszy z elementów prawidłowej techniki Nordic Walking


Podczas marszu nordyckiego przy wymachu ręki w przód podnosz ją na taką wysokość, jakbyś chciała/ł się z kimś przywitać. Ręka jest delikatnie ugięta w łokciu (nie na przeproście). Ważne jest również to aby pracowało całe ramię, a nie tylko łokieć.


Drugi element prawidłowego chodzienia z kijkami to odbicie od kija


Drugi element techniki to odbicie od kija. Mocny wymach ręki do przodu jest celowy, możecie wówczas zauważyć, że kij podczas marszu zaczyna się "haczyć” o podłoże. Podczas tego ruchu chodzi o to, aby wbić mocno kij w ziemię i odepchnąć się od niego. Kij nie powinien służyć na jako przyrząd do asekuracji, a stanowić narzędzie dzięki, któremu będziemy w stanie wygenerować mocne odepchnięcie, a to dodatkowo pozwoli odciążyć Twoje stawy i bardziej zaangażować do pracy różne grupy mięśni.
 

W Nordic Walking warto pamiętać o wydłużonym kroku i pracy z całego ramienia, a nie tylko z łokcia


Kij powinien być wbity mniej więcej w połowie długości Twojego kroku. Podczas marszu staraj się swój krok wydłużyć. Przyjmuje się, że powinien być on mniej więcej o połowę kroku dłuższy w stosunku do normalnego kroku (w pełnym marszu długość waszego kroku powinna być taka jak długość waszego kija). Dzięki temu łatwiej pracować kijami w jednej linii, wzdłuż tułowia. Tu warto też wspomnieć, że ruch stopy zaczyna się od pięty, przez śródstopie i mocne odbicie z palców.

 

Kijki do nordic walking

Szukasz kijki do nordic walking? Poznaj porady trenera tej dyscypliny i dowiedz się jak je dobrać, ile kosztują, z czego są wykonane i jakie mają właś...


Trzeci element chodzenia z kijkami nordic walking to zamknięcie dłoni na kiju


Kolejny element (trzeci) to zamknięcie dłoni na kiju. Generalnie wiąże się on już z tym wcześniejszym. Żeby dobrze wbić kij i odepchnąć się od niego musz go mocno trzymać. Zdarza się, zwłaszcza na początku, że o tym zapomisz. Brak zamknięcia dłoni na rękojeści sprawi, że nie będziesz mieć siły, żeby się od niego odepchnąć. Dodatkowo kij może Tobie uciekać na boki, a tu już łatwo o wypadek.


Czwarty element prawidłowego chodzenia z kijkami, to otwarcie dłoni z tyłu


Ostatnia część to otwarcie dłoni z tyłu. W momencie, gdy spróbujesz się odepchnąć od kija mając zamkniętą całą dłoń na rękojeści, utworzy się dźwignia w łokciu. Aby pogłębić ruch musisz otworzyć dłoń i wypuścić z niej kij. Specjalnie zaprojektowana rękawiczka sprawi, że kij będzie się trzymał dłoni i nie ucieknie Tobie na bok, a dodatkowo dzięki takiemu ruchowi mocniej zaangażujesz do pracy mięśnie ramion, barki i plecy.

Chwytanie i wypuszczanie kija powinno odbywać się mniej więcej w linii biodra.


Podsumowując, 4 zasady jak chodzić z kijkami, to
 

  • naprzemienna praca nóg i rąk 
  • mocniejszy ruch ręki w przód z wbiciem kija za sobą (mniejwięcej w połowie długości kroku)
  • zamknięcie dłoni na rękojeści i odbicie się od niego 
  • otwarcie dłoni z tyłu

Pamiętaj także o:

  • wydłużonym kroku
  • pracy z całego ramienia, a nie tylko z łokcia
     

Nordic walking podstawy

Kto wymyślił? Co daje? Dla kogo i jak uprawiać nordic walking? Gdzie chodzić z kijkami? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule...


Ponieważ opanowanie tych elementów wymaga nieco wprawy i praktyki, dlatego warto naukę prawidłowej techniki marszu nordic walking rozpocząć przy wsparciu instruktora. Umożliwi to Tobie poznanie techniki od podstaw i pozwoli stworzyć dobre fundamenty do dalszego rozwijania aktywności, która być może stanie się waszą pasją na całe życie.

Polecamy:
Zajęcia z profesjonalnym trenerem nordic walkingu Michałem Blachowskim, w Poznaniu. Szczegóły poznajcie na stronie: https://www.facebook.com/nordic.poznan.michal.blachowski/