Czym jest nordic walking. Jak powstał. Dlaczego warto uprawiać. Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie poniżej.


Na przestrzeni kilku ostatnich lat nordic walking stał się dość popularną formą spędzania wolnego czasu. Coraz więcej osób uprawia ją już nie tylko rekreacyjnie, ale na poziomie sportowym.

Prawidłowa technika marszu w połączeniu z właściwym użyciem kijków przynosi szereg korzyści, które w realny sposób wpływają na poprawę naszego zdrowia i samopoczucia. 

Dzięki temu, że wykorzystuje naturalne ruchy ciała, jego nauka w podstawowym zakresie jest łatwa do opanowania, a to z kolei sprzyja utrzymywaniu regularnej aktywności fizycznej.


Historia nordic walking
 

O ile sama idea marszu z pomocą kijów jest dość stara, to przyjmuje się, że nordic walking powstał w Finlandii w latach 30 XX w. jako forma treningu dla narciarzy biegowych. Aby lepiej przygotować się do zimowych startów, intensywnie trenowali z kijami w sezonie letnim. Nie używano wtedy jednak nazwy nordic walking, a „Ski Walking”, gdyż lepiej pasowała do ich stylu marszu. Początkowo podczas marszu korzystano z kijów narciarskich, były one jednak zbyt długie bądź nie wytrzymywały mocnych uderzeń o ziemię. Marszów jednak nie zaprzestano, cały czas były wykorzystywane jako forma intensywnego treningu, a z czasem pojawiły się kijki dedykowane specjalnie temu rodzajowi aktywności.

W latach 80 i 90 rozpoczęła się aktywna promocja nordic walking poza środowiskiem sportowym. W Finlandii zaczęto wprowadzać nordic walking podstawy do szkół jako formę aktywności ruchowej podczas, której trenowane jest całe ciało. 

Pierwsze badania na temat „Sauvakevely” - marszu z kijami przeprowadził Marko Kantaneva – jeden z prekursorów nordic walking. Podczas swoich studiów i pracy w Fińskim Instytucie Sportu opracował i zaczął wprowadzać pierwsze ćwiczenia nordicowe do grup treningowych. To właśnie dzięki jego współpracy z firmą Exel powstały pierwsze kije do nordic walking. Posiadały specjalnie zaprojektowany pasek umożliwiający głęboki wyrzut ramion w tył z jednoczesnym otwarciem dłoni w końcowej fazie ruchu. Wtedy też pojawia się nazwa „nordic walking”.
 

Kijki do nordic walking

Szukasz kijki do nordic walking? Poznaj porady trenera tej dyscypliny i dowiedz się jak je dobrać, ile kosztują, z czego są wykonane i jakie mają właś...


Niezależnie od działań Skandynawów w Stanach Zjednoczonych Tony Rutlin opracował technikę marszu z kijami - exerstrindin. Różniła się jednak ona (jak i sprzęt, który do niej wykorzystywano) od marszu nordyckiego, który rozwijał się w Europie. Rutlin przeprowadził również pierwsze badania wskazujące na różnice w marszu z kijami w stosunku do marszu bez kijów.

Ostatnie lata to okres, w którym dynamicznie rośnie liczba zarówno instytucji propagujących prawidłową technikę marszu jak i entuzjastów nordic walkingu. 


Nordic walking efekty
 

Ilość pozytywnych efektów płynących z uprawiania marszu nordyckiego jest dość duża. Przede wszystkim warto wspomnieć, że nordic walking jest rodzajem aktywności, która nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Jest wręcz zalecany jako pomoc w profilaktyce zdrowotnej lub rekonwalescencji po przebytych choroba czy urazach.

Nordic walking zalety wynikające z prawidłowej techniki marszu::

  • angażuje ok 90% mięśni 
  • odciąża stawy kolanowe, biodrowe 
  • pomaga w kształtowaniu prawidłowej sylwetki 
  • poprawia siłę, gibkość i wytrzymałość
  • poprawia koordynację ruchową
  • poprawia wydolność
  • większe spalanie kalorii niż podczas zwykłego chodu (o ok 40%)
  • doskonale kształtuje sylwetkę
  • pomaga kształtować koordynację
  • obniża ciśnienie tętnicze 
  • obniża poziom cholesterolu
  • ma pozytywny wpływ na nastrój

Dodatkowo nordic walking jest dość łatwy do nauczenia (przynajmniej w podstawowym zakresie) i można go uprawiać przez cały rok.


Dla kogo nordic walking?
 

Nordic walking jest dość uniwersalną i bezpieczną formą rekreacji ruchowej dzięki czemu może ją uprawiać praktycznie każdy bez względu na wiek, wagę, sprawność fizyczną. 

Ze względu na swoją formę sprawdzi się dla tych którzy:

  • chcą pozbyć się zbędnych kilogramów jak i dla tych którzy chcą utrzymać smukłą sylwetkę
  • dla osób lubiących ruch na świeżym powietrzu
  • dla osób zestresowanych, spiętych
  • dla osób chcących poprawić swoją kondycję
  • dla osób starszych i chcących zachować sprawność
  • jako urozmaicenie lub uzupełnienie innych form treningu
  • dla osób ze schorzeniami układu krążenia (wzmacnia serce, zwiększa dopływ tlenu)
  • dla cukrzyków (obniża poziom glukozy we krwi) 
  • dla osób z bólami stawów lub kręgosłupa ( odciąża stawy)


Poziomy uprawiania nordic walking
 

Nordic walking można uprawiać na kilku poziomach aktywności. Różnią się one celem i intensywnością treningu.

1. Poziom rekreacyjny (zdrowotny) to nordic walking podstawy – z reguły są to zajęcia spokojniejsze, polecane np. jako forma rehabilitacji po przebytych urazach, dla osób z nadwagą, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Podczas marszu angażowane są duże grupy mięśni, poprawia się również wydolność krążeniowo-oddechowa. Często zajęcia te polecane osobom starszym, chcącym zachować jak najdłużej sprawność, jak również osobom, które na co dzień mają mało ruchu i spędzają np. całe dnie w pracy za biurkiem. Treningi rekreacyjne z reguły wzbogacane są o różne zabawy i ćwiczenia ogólnorozwojowe.
 

Jak chodzić z kijkami

Zaczynasz przygodę z nordic walking? Poznaj 4 podstawowe zasady jak chodzić z kijkami. Radzi Michał Błachowski trener i sędzia tej dyscypliny.


2. Poziom fitness – zajęcia o wyższej intensywności, dla osób które chcą podnieść swoją sprawność fizyczną lub szukają urozmaicenia dla swoich treningów. Treningi wzbogacane są o ćwiczenia poprawiające szybkość, siłę, wytrzymałość, koordynację. 

3. Poziom sportowy – zajęcia przeznaczone dla sportowców o wysokim stopniu intensywności. Oprócz marszu do treningów włączany jest również bieg czy skoki z kijami. Warunkiem uprawiania nordic walking na tym poziomie jest bardzo dobre opanowanie podstawowej techniki marszu.


Gdzie chodzić z kijkami?
 

Przyjmuje się, że nordic walking jest rodzajem aktywności, który można uprawiać praktycznie wszędzie. Niestety praktyka wielu osób pokazuje, że to podejście nie jest to do końca właściwe. Jeżeli decydujecie się na marsze z kijami to starajcie się wybierać tereny, gdzie jest miękka nawierzchnia typu las, parki, itd. Zdecydowanie warto unikać twardych nawierzchni jak asfalt, pozbruk. Wynika to z dwóch powodów. 

Po pierwsze: trudno będzie wam iść po takiej nawierzchni prawidłową techniką, w pełnym zakresie ruchu. Kije mimo, że posiadają gumowe nakładki na końcach, zawsze będą wam się ślizgały. 

Po drugie: na twardej nawierzchni nie ma amortyzacji stawów. Dlatego intensywne marsze dość szybko mogą się zakończyć urazami.


No to w drogę!
 

Nordic walking jest obecnie jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się form aktywności ruchowej na świecie. Jego prostota i ogólnodostępność sprawiła, że wiele osób dotychczas nieaktywnych lub unikających wysiłku fizycznego, rozpoczęło przygodę z regularną aktywnością fizyczną. Korzyści z niego płynące ogromne, aby je jednak dostrzec i odczuć trzeba spróbować. 
Do czego serdecznie Was zachęcam.

Do zobaczenia na ścieżkach :)

Polecamy:
Zajęcia z profesjonalnym trenerem nordic walkingu Michałem Blachowskim, w Poznaniu. Szczegóły poznajcie na stronie: https://www.facebook.com/nordic.poznan.michal.blachowski/