Otyłość to nie jedyny powód wizyty u dietetyka. Jeśli będziesz niedługo mamą i chcesz Waszą dwójkę prawidłowo odżywiać, jeśli walczysz z cellulitem albo szykujesz się do triathlonu również powinnaś zadbać o dobrą dietę. Przeczytaj o tym jak wygląda pierwsza wizyta, konsultacje i leczenie.



1. Kto powinien udać się do dietetyka, kiedy i dlaczego?


Na szczęście odchodzi się od stereotypu, że do dietetyka idzie się z „nadbagażem”. Do mnie przychodzą przyszłe mamy, które chcą zadbać o swoje żywienie, żeby dać to, co najlepsze dziecku, kobiety walczące ze skórką pomarańczową (cellulitem), czy z cerą trądzikową. A nawet osoby zmagające się z bezpłodnością, PCOS, endometriozą. Można wymieniać i wymieniać…
Sporą grupę stanowią też klienci aktywni fizyczne, szczególnie biegacze chcący poprawić swoją wydolność podczas uprawiania sportu, albo crossfitowcy.


2. Czym się kierować wybierając dietetyka dla siebie? Na co zwracać uwagę?
 

Myślę, że na doświadczenie danej osoby, odbytą edukację, opinię znajomych. Dobry dietetyk powinien cały czas się dokształcać, bo to zawód tego wymagający. Nie być po kursie dietetyki, a po studiach co najmniej okraszonych licencjatem, z pasją podchodzić do zawodu i nie być nastawiony tylko na „kasę”. I przede wszystkich klient powinien się zorientować czy specjalista przygotuje mu indywidualną dietę, a nie wyda na zasadzie „kopiuj-wklej”.

 

Poznaj sekrety zdrowej diety razem dietetykiem i diet coachem - Iloną Murawicz Górecką

Zdrowa dieta to nie 1-2 tygodniowy eksperyment. To praca, ciężka praca i proces. Proces odkrywania siebie, swoich wewnętrznych pobudek, przeskoczenia...


3. Jak wygląda pierwsza wizyta z dietetykiem?
 

W obecnych czasach, w dobie internetu, pierwsza wizyta może odbyć się na dwa sposoby: stacjonarnie lub e-mailowo.
W modelu tradycyjnym (stacjonarnie) dietetyk albo przyjmuje klienta u siebie w gabinecie, albo przyjeżdża do niego. Bez względu jednak na miejsce spotkania dietetyk powinien:

  • przeprowadzić pomiar masy ciała klienta i omówić go,
  • zrobić dokładny wywiad zdrowotno-żywieniowy, dzięki któremu dowie się o chorobach pacjenta, lekach stosowanych, stylu życia, rytmie dnia i pracy, preferowanych produktach spożywczych, itp.
  • omówić plan działania na najbliższy czas
  • dosłać i mówić dietę klientowi w ustalonym terminie

Sporo wizyt odbywać się może również za pomocą drogi on-line, co też wcale nie jest złym rozwiązaniem. Klient tak naprawdę musi w domu posiadać tylko wagę do pomiaru masy ciała i miarę krawiecką, żeby zmierzyć obwody. Wypełnić wysłany przez dietetyka wywiad zdrowotno- żywieniowy, opłacić dietę i czekać na jadłospis w wyznaczonym terminie przez specjalistę.


4. Jak wygląda i ile trwa dalsza współpraca z dietetykiem?
 

Zaczynamy od umówienia się na pierwsze spotkanie. Osoba zainteresowana powinna wcześniej zrobić podstawowe badania krwi i moczu wyznaczone przez dietetyka i przynieść to ze sobą na wizytę. Spisać też nazwy leków/ suplementów diety, jeśli stosuje.

Ważne jest, żeby na I wizycie odbyło się wspólne ustalenie głównego celu dla klienta i jego podział na małe kroki. To daje możliwość orientacyjnego przybliżenia czasu trwania całego cyklu spotkań z dietetykiem.

W zależności od ustaleń klient „melduje się” co 2-4 tygodnie u danej osoby, żeby skontrolować postępy, omówić problemy i poszukać wspólnego rozwiązania. Następuje pomiar masy ciała i ułożenie nowej albo modyfikacja obecnej diety. Podobne spotkania są przeprowadzane do momentu osiągnięta stanu satysfakcji przez osobę zainteresowaną. Jednak na tym nie koniec. Klienci powinni odbyć jeszcze min 2 spotkania „stabilizujące” dany efekt, żeby w przyszłości radzić sobie z jego utrzymaniem.
 

Polecam Wam:
Mobilnego dietetyka „Dietospektrum”, prowadzone przez bohaterkę naszego wywiadu
Strona internetowa: www.dietospektrum.pl