Jeśli kochasz zwiedzanie i poznawanie różnych rejonów kraju to kolekcjonowanie najwyższych szczytów górskich w polsce jest dla Ciebie. To świetny sposób na poznanie Polski pod względem turystycznym oraz kulturowym i na zobaczenie, jak piękne i różnorodne są nasze góry. Przeczytaj wywiad z Panią Elą i jej rodziną i dowiedz się jak się za to zabrać.

 

Jakie szczyty wchodzą w skład korony gór Polski?
 

Zacznijmy od tego, że nie tak łatwo ustalić, jakie szczyty liczą się do korony gór Polski. W 1997 roku powstał Klub Zdobywców Korony Gór Polski, który ustalił listę 28 najwyższych wierzchołków poszczególnych górskich pasm. Za jedno z kryteriów uznał konieczność prowadzenia na szczyt szlaku turystycznego. Jednak w regionalizacji fizycznogeograficznej, opracowanej przez Jerzego Kondrackiego, szczyty te nieco się różnią.

Do Klubu Zdbywców Korony Gór Polski należy ponad 30 tysięcy osób, których celem jest wejście na 28 szczytów. Najwyższy z nich to Rysy (2495 m), leżący w Tatrach, najniższy to Łysica (612 m) w Górach Świętokrzyskich. Zdobywając szczyty górskie w polsce możemy wędrować po zróżnicowanych krajobrazowo Sudetach, Karpatach i Górach Świętokszystkich. Od bieszczedzkich połonin po skalne turnie Tatr – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie  Na większość szczytów prowadzą łatwe drogi, dlatego jest to świetny cel dla początkujących turystów oraz rodzin z małymi dziećmi. Przykładem takiej rodziny jest Pani Ela z mężem oraz dwójką dzieci, z którą postanowiliśmy przeprowadzić krótki wywiad.


Co skłoniło Was do zdobywania Korony Gór Polski?
 

Bardzo lubimy wędrówki górskie, a kiedy powiększyła nam się rodzina, w dalszym ciągu chcieliśmy razem przemierzać szlaki górskie. Pewnego dnia przypadkowo przeczytaliśmy w internecie o Koronie Gór Polski i stąd zrodził się pomysł, aby wspólnie podróżować po Polsce i kolekcjonować poszczególne szczyty KGP. Szczyty te, w większości przypadków, nie są trudne do zdobycia dlatego nasze dzieci również mogą uczestniczyć w tych wyprawach. 
 

Wypad w góry [Poradnik o tym jak zacząć wspinaczkę]

Przeczytaj poradnik - Wypad w góry - o tym, jak zacząć się wspinać, technikach wspinania i ile kosztuje oraz jak skompletować sprzęt do wspinania.


Czy wymaga to wiele zachodu? Ile czasu może zająć zrobienie wszystkich szczytów górskich w polsce?
 

Przy dobrej organizacji czasu wszystkie szczyty KGP można zdobyć w rok. Ale w naszym przypadku, z racji tego ze mamy dwójkę małych dzieci ( 2 i 3,5 lat) zajmie nam to trochę więcej czasu, najpewniej około 3 - 5 lat. Wszystko zależy od tego w jakim rejonie zdobywamy wierzchołki, np. w Kotlinie Kłodzkiej jest ich 7 i najprawdopodobniej zrobimy je podczas jednorazowego tygodniowego wyjazdu. Ale np. najwyższy szczyt Bieszad, Tarnica, jest oddalony od naszego miejsca zamieszkania około 600 km i w jego nieodległej lokalizacji nie znajduje się już żaden wierzchołek KGP. 


Ile już macie szczytów z korony polskich gór zdobytych?
 

W skład KGP wchodzi 28 szczytów, aktualnie mamy 8 w swojej kolekcji, a przygodę rozpoczęliśmy w sierpniu 2017 roku zbierając pierwsze pieczątki do książeczki i zdjęcia dokumentujące wejścia na szczyty. Obraliśmy taktykę, aby w pierwszej kolejności wejść na szczyty znajdujące się najbliżej naszego miejsca zamieszkania jakim jest Gniezno i w miarę jak dzieci będą rosły będziemy rozszerzać kolekcję o coraz bardziej oddalone wierzchołki kończąc na Tatrach i Bieszczadach. W tym roku planujemy wyjechać w rejon Kotliny Kłodzkiej gdzie czeka na nas 7 lub 8 szczytów do naszej kolekcji KGP.

Jak widać jest to cel, który można zrealizować w stosunkowo krótkim czasie, nawet podczas weekendowych wycieczek. Mamy nadzieję, że wystarczająco Was zachęciliśmy do tej ciekawej idei. Do zobaczeniu na szlaku!