Cytując za naszą bohaterką: "W jodze podoba mi się najbardziej różnorodność rodzajów ćwiczeń, które można dopasować do indywidualnych preferencji i potrzeb. Jest wiele szkół i styli, z których można czerpać inspiracje do własnej praktyki". Poznaj Marię Borowy - doświadczoną nauczycielkę jogi Vinyasa.
Joga początki
Skąd pomysł na zajęcie się jogą? Jak zostałaś trenerką?
Jogą zainteresowałam się bardzo dawno. Na początku ćwiczyłam sama w domu, bo w tamtym czasie nie było tylu materiałów, szkół i nauczycieli. Potem zaczęłam praktykę pod okiem fachowej nauczycielki. Tak się zaczęła przygoda, która poprowadziła mnie przez różne szkoły, nauczycieli i style. O kursie nauczycielskim myślałam już na początku praktykowania, ale wówczas nie było takiego wyboru, jak mamy obecnie. Po paru latach dojrzałam do decyzji i wyjechałam do Andaluzji, gdzie miałam okazji uczyć się od świetnych nauczycieli.
Jakie cechy uważasz za kluczowe zawodzie trenerki jogi?
Ukierunkowanie na drugiego człowieka. Gotowość do ciągłej nauki.
Co jest największym wyzwaniem w pracy trenerki jogi?
Na zajęciach ćwiczą ludzie o różnej mobilności i różnej kondycji. Trzeba zawsze mieć plan B i umieć zaproponować inny wariant pozycji dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Czym jest dla Ciebie joga, co Ci daje i czego uczy? Co jest w jodze dla Ciebie najważniejsze?
Dla mnie joga to sposób na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Pozwala poznać siebie, swoje ograniczenia i możliwości. W jodze doskonalisz nie tylko aspekt fizyczny, ale też psychiczny. Zachodnia medycyna stosunkowo niedawno odkryła powiązania psychiki z ciałem. Dla wielu innych kultur ten związek był dostrzegalny od wielu wieków. W jodze ćwiczy się ciało, ale także skupia na koncentracji na chwili obecnej i technikach oddechowych. Dzięki temu połączeniu jest to idealny system ćwiczeń dla nas, ludzi żyjących w czasach ciągłego pośpiechu i zmian.
Cele w jodze
Napisałaś „W jodze podoba mi się najbardziej różnorodność rodzajów ćwiczeń, które można dopasować do indywidualnych preferencji i potrzeb” - czy możesz krótko wymienić najpopularniejsze style jogi i który jest Ci najbliższy oraz dlaczego?
Stylów jogi jest zdaje się ponad sto :) Najbardziej znane to joga metodą Iyengara, Vinyasa, Ashtanga, Yin Yoga, Bikram, Jivamukti, Kundalini, Joga Nidra, joga wg Sivanandy, Acro Joga. Część z nich to style dynamiczne, czasem wymagające przygotowania lub właśnie pomagające w osiągnięciu dobrej kondycji. Inne są bardziej skupione na wyciszeniu i rozluźnieniu, jeszcze inne koncentrują się mocno na aspekcie zdrowotnym. Każdy z nas ma inne potrzeby i one się też zmieniają w czasie, dlatego potrzebujemy różnego podejścia, czasem łagodnego czasem bardziej wymagającego. W życiu powinniśmy dążyć do równowagi, dlatego ja wybrałam Vinyasę, styl dynamiczny i Yin Yogę, która jest jej przeciwieństwem :)
Czy joga ma coś wspólnego z religią i czy można ćwiczyć jogę, pomijając jej duchowy aspekt?
Joga nie jest religią. Wywodzi się z Indii, dlatego często pojawiają się w jej otoczeniu różne symbole związane z kulturą tego kraju ale nie są to przedmioty kultu. W większości jest to po prostu dekoracja. Joga jest za to związana z duchowością, co z religią nie musi mieć nic wspólnego. To oznacza, że jeżeli jesteś osobą wierzącą, możesz znaleźć w jodze także elementy, które będą wspierać twoją praktykę duchową. Jeśli ktoś ma obawy czy joga jest w konflikcie z jego wiarą, to niech poszuka nauczyciela, który jest wierzący. Jedną z takich osób jest Joseph Pereira — ksiądz i nauczyciel jogi w jednym :)
Czy i jak regularna praktyka jogi, przenika i wpływa na codzienne życie i zdrowie?
To jest ciekawe, bo jak zaczyna się praktykę, to najczęściej chodzi tylko aspekt fizyczny, czyli po prostu ćwiczenia. Część ludzi pozostaje na tym etapie, część zaczyna dostrzegać, że to za mało, że do pełnego efektu brakuje jeszcze innych elementów. Np. zmienia się dietę na zdrowszą, często wegetariańską, zaczyna się dostrzegać pozytywne aspekty wyciszenia, medytacji itd.
Joga może mieć też wpływ na naszą psychikę. Pomaga się odprężyć, przestać myśleć o rzeczach stresujących i kontrolować swój oddech. Czyli joga to nie tylko dobra kondycja, zdrowe ciało, ale też środek pomagający w radzeniu sobie ze stresem i jego negatywnymi skutkami.
Jak prawidłowo oddychać
Dorosły wykonuje między 12-20 oddechów/minutę. Może to być oddech dodający energii życiowej albo nie. Poznaj techniki prawidłowego oddechu.
Jaki zdefiniowałabyś główny cel praktyki jogi?
Joga ma nam pomóc w zachowaniu zdrowia, uczy dystansu, uważności i przenosi uwagę od naszego ego na rzeczy ważniejsze. Ale dla większości praktykujących to jest po prostu bardzo dobry sposób na zadbanie o swoje ciało bardzo kompleksowo, bo joga wzmacnia mięśnie, utrzymuje nasze stawy w dobrej kondycji, poprawia zakresy ruchu i wpływa na naszą postawę. Dodatkowo wiele pozycji ma też działanie lecznicze poprzez masowanie narządów wewnętrznych czy poprawę krążenia płynów w organizmie.
Informacje praktyczne dotyczące jogi
Jestem zielona w temacie jogi — od czego powinnam zacząć przygodę z nią?
Na początek od zajęć dla początkujących, żeby poznać podstawowe asany. Potem na twoim miejscu poszłabym na kilka różnych zajęć, żeby zrozumieć, czym się różnią style jogi i który by mi pasował. Nie zniechęcaj się, jeśli jakieś zajęcia ci się nie podobają. Sprawdź inne miejsce i nauczyciela.
Ile kosztuje praktyka jogi? Czy to droga dyscyplina? Co jest do niej niezbędne?
Może nie kosztować nic, jeśli masz tyle samozaparcia, żeby ćwiczyć samemu :) Jednak dobrze jest też ćwiczyć pod okiem osoby, która pomoże Ci w opanowaniu pozycji lub da praktyczne wskazówki. Koszt zajęć w studiach jogi to wydatek ok 30 zł za zajęcia. W wakacje jest sporo wydarzeń na świeżym powietrzu, które są za darmo. Warto od takich zajęć zacząć swoją przygodę :) Niezależnie od tego, gdzie ćwiczymy, potrzebujemy maty. To już wydatek od ok 100 do nawet 300, 400 zł. Do tego potrzebujemy wygodnego stroju. Legginsy do jogi potrafią kosztować sporo, ale można znaleźć też tańsze. W zasadzie to tyle z rzeczy potrzebnych. Gadżetów około jogowych jest dużo np. klocki, paski, bolstery, ale większość jest na wyposażeniu studiów jogi, więc nie trzeba inwestować własnych pieniędzy. Na jogę można wydać dużo, bo to ostatnio modna dziedzina, ale jest osiągalna dla każdego.
Jak często i jak długo należy uprawiać jogę i jak długo, aby czerpać z niej korzyści?
Ideałem byłoby codziennie, ale realnie patrząc, to nawet jak się raz w tygodniu chodzi i tak są efekty. Oczywiście im częściej, tym lepiej. Ważna przy częstym chodzeniu jest różnorodność praktyki, czyli trochę dynamiki i trochę statyczności. Co do efektu, u mnie na zajęciach słyszę czasem już po miesiącu, że ludzie zauważają zmianę. Ale raczej to jest około trzech miesięcy. To jest bardzo indywidualna sprawa.
Jaka jest różnica między jogą, medytacją, pilates a tai-chi?
Medytacja jest praktyką, która jest elementem jogi, chociaż rzadko się wykorzystuje ją na zajęciach jogi. Raczej są to osobne zajęcia, na których ćwiczy się wspólnie różne techniki skupiania uwagi. Pilates, Joga i Tai-Chi różnią się pochodzeniem, bo Pilates jest zachodnim systemem ćwiczeń, Joga ma korzenie w Indiach a Tai-Chi w Chinach. Są to też różne systemy ćwiczeń fizycznych, ale łączy je bardziej holistyczne podejście do traktowania swojego ciała jako całości, łączenia ruchu z oddechem i koncentracji.
Wpływ jogi na zdrowie
Czy joga jest dla każdego? Dziecka, dorosłego, seniora, kogoś z nadwagą, dotąd nieprowadzącego zdrowego stylu życia?
Dla każdego, ale nie każda joga jest dla wszystkich. Dla dzieci są dedykowane zajęcia polegające w dużej mierze na ćwiczeniu przez zabawę. Osoby, które mają problemy zdrowotne, powinny się najpierw skonsultować z lekarzem i wybrać zajęcia bardziej terapeutyczne. Niezależnie od tego, czy czujemy się seniorem, czy jesteśmy młodzi, musimy dopasować poziom zajęć do swoich możliwości.
Wpływ jogi na zdrowie
Joga to zestaw ćwiczeń relaksujących ciało i umysł. Dzięki niej można zwiększyć nie tylko kondycję fizyczną, ale również odporność psychiczną i koncen...
Czy są jakieś przeciwwskazania zdrowotne w praktyce jogi? Kto nie powinien jej uprawiać?
Są przeciwwskazania do konkretnych pozycji np. jeśli kobieta jest w ciąży, to nie będzie robić pozycji w leżeniu na brzuchu, ale joga ma pozytywny wpływ na wiele dolegliwości.
Czy praktyka jogi może w jakiś sposób szkodzić zdrowiu?
Joga może być przyczyną kontuzji, jeśli nie posłuchamy swojego ciała i będziemy chcieli sobie na siłę udowodnić, że damy radę. Generalnie, jeśli wykonuje się wszystko zgodnie z zasadami podanymi na zajęciach, nie powinno być ryzyka. Są takie pozycje, które bez przygotowania i doświadczenia mogą spowodować uraz, ale to są ćwiczenia, które rzadko albo nigdy nie pojawiają się na zajęciach, zwłaszcza dla początkujących. Dlatego nie jest dobrym pomysłem odwzorowywanie różnych fikuśnych pozycji z Instagrama, bez dobrego przygotowania pod okiem nauczyciela, bo to może się źle skończyć.
Czy ćwicząc jogę, można schudnąć?
Jeśli połączy się jogę z odpowiednią dietą to tak. Dodatkowo ciało będzie też lepiej wyglądać, bo przez praktykę zostanie wzmocnione i wysmuklone.
Dziękuję Tobie za wywiad :)
Dziękuję :)
Komentarze