Czym jest skituring? Można powiedzieć, że jest to połączenie biegówek, nart zjazdowych i turystyki wysokogórskiej. W skrócie - najpierw planujemy wycieczkę w oparciu o warunki i możliwości, następnie przyklejamy do spodu nart foki (materiał zapobiegający ześlizgnięciu się narty podczas podejścia), podchodzimy na zaplanowany szczyt po czym odklejamy foki i zjeżdżamy. Pełna wolność, niesamowity kontakt z natura i emocjonujące zjazdy. Bez przygotowanych tras, bez kolejek, bez tłoku na stoku.
 


Jak działa sprzęt?


Cały sprzęt jest znacznie lżejszy niż klasyczne narty zjazdowe. Buty i wiązania mają opcje zjazdu i podejścia. Przy podejściu wyłącznie przednia część buta jest przyczepiona do nart, co przypomina mechanizm znany z biegówek. Do spodu nart mamy przyczepione wcześniej wspomniane foki.

 


Gdzie chodzić na skiturach? 


Do wyboru mamy praktycznie wszystkie góry świata, na których jest śnieg. W Polsce kultowe stały się Bieszczady, Beskidy, a niezagrożone miejsce lidera mają nasze ukochane Tatry. Po polskiej stronie mamy ponad 200 kilometrów szlaków, które możemy przemierzać na nartach. Są to prawie wszystkie szlaki letnie z wyłączeniem miejsc szczególnie zagrożonych lawinami, takich jak szlak z Chudej Turni do Doliny Tomanowej. Możecie zobaczyć je na video dzięki stronie www.skitourowezakopane.pl 

 

Najpopularniejsze sporty zimowe

Nadchodzi zima, a wraz z nią najpopularniejsze sporty zimowe. Jedne dyscypliny zna się wyłącznie z telewizji i kibicuje się ich uczestnikom, inne upra...

Narty biegowe dla każdego

Narciarstwo biegowe to sport zimowy, który staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego, chcemy żyć aktywniej a biegówki stanowią dobry wybór dla...


Gdzie zacząć? 


Tatry zdecydowanie są najlepszym miejsce do założenia swojego pierwszego śladu głównie z dwóch powodów. Po pierwsze istnieje masa bardzo prostych tras (głównie do schronisk), gdzie nie martwiąc się o zagrożenie lawinowe możemy napawać się przyjemnością pierwszy śladów. Po drugie w Kuźnicach i jej okolicach znajduje się sporo wypożyczalni, dzięki czemu zamiast kupować sprzęt za kilka tysięcy złotych można go wynająć. 


Jaki wybrać sprzęt?


Będą przy temacie sprzętu zdecydowanie polecamy wypożyczenie, a nie kupienie - przynajmniej na swoje pierwsze tury. Dobranie odpowiedniego zestawu do swoich potrzeb jest bardziej skomplikowane niż przy tradycyjnych zjazdówkach. Wypożyczając buty koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich stan - jeżeli buty mają przetartą wkładkę wewnętrzną, cisną nas, a foki już na początku skitury odpadają od ślizgu to z dużym prawdopodobieństwem wycieczka  będzie śniła nam się po nocach… w formie koszmaru! 


Jak zacząć?


Jeżeli mamy już sprzęt to jedyne co potrzebujemy to bardzo dobre opanowanie nart zjazdowych. Poruszamy się terenem nieprzygotowanym, na lekkim sprzęcie co wymaga od nas świetnej kontroli nart! Skituring jest również sportem świadomym - do każdej wycieczki trzeba się przygotować przynajmniej odpowiadając na pytania gdzie idziemy, z kim, jakie są warunki, jakie zagrożenia, co zabierzemy. We wspomnianych Kuźnicach jest również siedziba Skitour School, gdzie w ramach grupowych szkoleń dla początkujących, które odbywają się co weekend możecie w łatwy i bezpieczny sposób poznać wszystkie tajniki skitouringu i zdobyć pierwszy szczyt!

Polecamy Wam:
Szkolenia prowadzone przez Skitour School z Zakopanego: www.skitourschool.pl