Nadchodzi zima, a wraz z nią najpopularniejsze sporty zimowe. Jedne dyscypliny zna się wyłącznie z telewizji i kibicuje się ich uczestnikom, inne uprawia się samodzielnie lub myśli, by ich spróbować. Dziś prezentujemy przegląd najpopularniejszych sportów zimowych. Ranking ten będzie również odpowiedzią na pytanie: Jak aktywnie spędzić ferie zimowe? 


Narciarstwo 


Wyjazdy na narty to jedne z najpopularniejszych sportów zimowych w naszym kraju. Choć na narciarstwo składa się wiele dyscyplin sportowych to najczęściej pojawiają się narciarstwo alpejskie i klasyczne. W skład tego drugiego wchodzą skoki narciarskie (łączące każdego roku miliony Polaków przed telewizorami), biegi narciarskie oraz kombinacja norweska. Z kolei narciarstwo alpejskie to jazda na nartach - pokonywanie tras zjazdowych na ośnieżonych stokach. Co jest potrzebne do narciarstwa? Przede wszystkim narty, kijki, kask i gogle. Narciarstwo jest dyscypliną sportu uprawianą w ramach rekreacji, jak i wyczynowej rywalizacji sportowej. Nauka jazdy na nartach jest dość powszechna zarówno w górach, jak i na sztucznych stokach, zatem warto spróbować. 


Biegi narciarskie


Jeśli komuś znudziły się już płaskie asfaltowe trasy biegowe, z powodzeniem może spróbować zimowej odmiany tej dyscypliny - biegów narciarskich. Najlepiej sprawdzą się do nich ogólnodostępne - płaskie, a zarazem ośnieżone tereny. Największa popularność tej dyscypliny występuje w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych oraz w Rosji. W trakcie uprawiania narciarstwa biegowego pracują wszystkie mięśnie ciała, zatem jest to doskonały sposób na zwiększenie kondycji. Do biegów narciarskich potrzebne są przede wszystkim narty, cienkie kijki i wysokiej jakości termoaktywna odzież sportowa.
 

Narty biegowe dla każdego

Narciarstwo biegowe to sport zimowy, który staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego, chcemy żyć aktywniej a biegówki stanowią dobry wybór dla...


Snowboard 


Zimowe dyscypliny sportowe to również popularny snowboard, inspirowany jazdą na deskorolce. Wymaga ogromnej kondycji fizycznej, gdyż utrzymanie się na desce i szusowanie z wykonywaniem trików jest nie małym wyzwaniem. Snowboard polega na zjeździe w dół ośnieżonego stoku, zwykle pagórkowatego. Jakkolwiek, dyscyplina ta dostarcza wiele frajdy, a do jej uprawnia - oprócz snowboardowej odzieży - niezbędna jest deska snowboardowa, którą wybiera się w zależności od umiejętności i preferowanej techniki jazdy (a jest ich wiele, np. jazda rekreacyjna, slalom, freeridge czy freestyle). 


Jazda na łyżwach


Sporty zimowe popularne w Polsce to również jazda na łyżwach, czyli pokonywanie lodowiska na łyżwach o specjalnych płozach. Co ciekawe - najstarsze znalezione na świecie łyżwy mają ponad 5 tysięcy lat i wykonane są ze zwierzęcej kości. W zależności od umiejętności - łyżwiarze podczas jazdy wykonują skoki, piruety, kroki, podnoszenia i spirale. Stąd też jest to niezwykle widowiskowa zimowa dyscyplina sportu, a jej najlepsi zawodnicy uznawani są za wybitnych sportowców i artystów zarazem. Jazda na łyżwach dostępna jest w niemal każdej większej miejscowości (warto wiedzieć, że pierwsze sztuczne lodowisko w Polsce otwarto w Warszawie w 1911 roku) i jest to stosunkowo tani sport zimowy. 


Snowkiting


Jeśli chodzi o ekstremalne sporty zimowe to bez wątpienia jednym z najbardziej widowiskowych jest snowkiting, czyli połączenie latawca ze snowboardem lub nartami. Niestety, nie w każdym miejscu można uprawić tę dyscyplinę, gdyż potrzebne są do niej - oprócz specjalistycznego sprzętu - wiatr oraz duża przestrzeń pokryta śniegiem lub lodem. W tej dyscyplinie najlepiej będzie się wiodło tym osobom, które w znacznym stopniu opanowały już jazdę na nartach lub snowboardzie, wystarczy bowiem połączyć je z techniką bezpiecznego poruszania się z latawcem. Jedno jest pewno - w tym sporcie na pewno nie zabraknie emocji na najwyższym poziomie.


Ice climbing


Niezwykle ekstremalnym sportem zimowym jest ice climbing, czyli wspinaczka lodowa. Wymaga nie tylko ogromnego doświadczenia i specjalistycznego sprzętu, lecz również wytrzymałości i wytrenowania. Zawodnicy uprawiający ice climbing to szczególnie odważni ludzie. Dyscyplina ta jest bowiem jedną z najtrudniejszych form wspinaczki skalnej, wymagającej poruszania się po pionowych ścianach pokrytych lodem lub lodospadach. Ice climbing wymaga także posiadania wyspecjalizowanego sprzętu, m.in. czekanów i raków przy butach.
 

Skitouring - co to jest ?

Skituring - co to jest? To połączenie biegówek, nart zjazdowych i turystyki wysokogórskiej. Planujemy trasę, podchodzimy ze specjalnymi fokami, przykl...


Najpopularniejsze sporty zimowe mają swoich licznych zwolenników i nic w tym dziwnego, gdyż warunki do uprawiania zimowych dyscyplin w Polsce występują wyłącznie sezonowo. Dlatego najlepiej nie tracić czasu, tylko zacząć próbować każdy z nich, by wybrać ten najlepiej do nas pasujący.