Biegać z psem? A dlaczego nie? Często mówi się, że psy są do tego stworzone, bo mają cztery łapy zamiast dwóch nóg, ogromne serce do biegania, a niektóre (jak psy zaprzęgowe) czerpią z tej aktywnością ogromną przyjemność. Może więc warto zastanowić się, czy nie nadszedł czas na canicross, czyli bieganie z psem.
 

Co to jest canicross?


W Polsce canicross czyli bieganie z psem jest stosunkowo młodą dyscypliną, lecz trzeba przyznać, że mającą już całkiem liczne grono zwolenników. Dyscyplina ta wywodzi się z wyścigów psich zaprzęgów, a różni się od nich tym, że zamiast zaprzęgu, pies połączony jest linką z człowiekiem. Nie pozostaje im nic innego, jak tylko zgodnie współpracować. Tak więc pies dodaje energii i motywacji, a człowiek myśli i decyduje za dwoje. 
 

Bieganie z psem - czy warto? Jak biegać z psem?


Bieganie z psem z pewnością jest dodatkową motywacją, urozmaiceniem treningów oraz zapewnieniem sobie nieodłącznym towarzystwa. Często można czuć się z nim bezpieczniej na biegowych ścieżkach. Ponadto, psa i tak trzeba codziennie wyprowadzać na spacer, a więc bieganie przynosi obopólną korzyść i oszczędność czasu. Pies powinien biec przodem i być ubrany w specjalne - nie krępujące ruchów - szelki. Do nich powinna być przypięta linka o minimalnej długości 2,5 metra i specjalnej amortyzacji (pozwoli na zniwelowanie szarpnięć), przypięta do właściciela. Dzięki temu przekazywana jest energia z psa na właściciela i odwrotnie. Podczas biegów - najlepiej na różnych trasach - nauczyć psa właściwego reagowania na komendy: „naprzód”, „prawo”, „lewo”, „stój”, „szybciej” itp. 
 

Czy z każdym psem można biegać?


Mówi się, że każdy pies może biegać, choć oczywiście są takie rasy, które mają do tego większe predyspozycje. Pies powinien być jednak w miarę duży - ok. 12 kg masy, by nie zrobić sobie krzywdy nadmiernym wysiłkiem. Oczywiście warto wiedzieć czy pies nie ma np. ukrytych wad serca, bo taki wysiłek może mu naprawdę zaszkodzić. Najlepsze w bieganiu są wszystkie psy ras północnych, psy myśliwskie takie jak wyżły, charty i pointery oraz psy zaprzęgowe – greystery, syberiany i malamuty. Warto, by podczas canicrossu pies nie tylko znał podstawowe komendy, ale również by sam był chętny do biegu i nie wykazywał zbytniej agresji w stosunku do innych biegaczy czy otoczenia.
 

Gdzie biegać z psem?


Na canicross najlepiej wybierać się w teren - leśne lub wiejskie ścieżki i alejki w parkach. Sprawią one najwięcej przyjemności i komfortu zarówno psu jak i jego właścicielowi. Po systematycznym bieganiu można wystartować w zawodach canicrossowych, które zazwyczaj rozgrywane są na dystansie 2-5 km, w urozmaiconym terenie. Podczas treningów powinno się jednak biegać odległości przynajmniej dwa razy dłuższe. Warto pamiętać również o karmieniu psa - najlepiej po bieganiu, tak, by nie cierpiał z powodu pełnego żołądka podczas intensywnego biegu. Zapewne pojawią się także dylematy: jaką wybrać smycz do biegania z psem oraz jaki jest najlepszy pas do biegania z psem? W wyborze pomogą specjaliści w sklepach sportowych oraz w punktach z akcesoriami dla czworonogów. Żeby podkreślić rozwój canicrossu - na Instagramie przygotowano kampanię promującą tę dyscyplinę, w której właściciele psów motywują innych zdjęciami z treningów ze swoimi czworonogami. 

Canicross jest doskonałym urozmaiceniem codziennych treningów. Warto jednak, by właściciele psów, oprócz swojej przyjemności uwzględniali w nich potrzeby swoich czworonogów, by i oni mogli czerpać radość z biegania.