Bieganie wydaje się być najprostszą, w miarę tanią, a jednocześnie skuteczną dla podniesienia kondycji formą ruchu. Co możemy zyskać?
 

Warto zauważyć, że korzyści z uprawiania tej dyscypliny mnożą się z każdym dniem treningu. Co więc możemy zyskać dzięki regularnemu bieganiu?
 


Korzyści z biegania po pierwszym tygodniu
 

Oczywiście jeśli zaczynasz od tzw. zera powinieneś stopniowo zwiększać intensywność treningów i przejść drogę: marsz – trucht – stały bieg. Ten proces powinien zająć Ci ok. miesiąca. Jeśli zaczniesz regularnie biegać jednostki treningowe do jednej godziny przez minimum 4 razy w tygodniu - już po 7 dniach zauważysz zmiany w swoim wyglądzie i samopoczuciu. Kolejne korzyści z biegania to:

 • zwiększenie energii - to wszystko zasługa sporej ilości tlenu dostarczanego wraz z wysiłkiem fizycznym do wszystkich komórek ciała, również mózgu. Bieganie znakomicie go dotlenia.
 • redukcja cellulitu - dynamiczny bieg reguluje krążenie krwi i limfy, dzięki czemu zostają usunięte toksyny i zalegająca w organizmie woda, a skóra ulega wygładzeniu. Pamiętaj jednak by zrezygnować z cukrów i tłuszczy i stale nawadniać organizm.
 • zmniejszenie stresu - bieganie dzięki wydzielającym się endorfinom - hormonom szczęścia jest doskonałym sposobem na zapomnienie o codziennych obowiązkach i stresie w pracy. Jeśli dodatkowo wybierzesz trasę z dala od zgiełku miasta, nabierzesz dystansu do nurtujących Cię spraw.

 

Jak ćwiczyć żeby schudnąć?

Kilka podstawowych zasad zdrowego odchudzania. Czyli o połączeniu odpowiedniej diety z systematyczną aktywnością fizyczną i długotrwałą zmianą przyzwy...


Korzyści z biegania po dwóch tygodniach


Jeśli przekroczysz barierę dwóch tygodni regularnego biegania, możesz być z siebie dumny. Specjaliści uważają ten czas za przełom w wykształcaniu u siebie nawyków. Po tym czasie bieganie powinno na stałe wejść do Twojego harmonogramu. Dodatkowo istotny dla Ciebie stanie się temat ,,bieganie a zdrowie”, gdyż zauważysz dodatkowe efekty biegania takie jak:

 • lepsza kondycja - w tym czasie będziesz w stanie przebiec coraz dłuższe odcinki bez zatrzymywania się i bez większej zadyszki.
 • zmiany w wyglądzie - ubrania staną się nieco luźniejsze, mięśnie zaczną się wzmacniać i rzeźbić ciało. Dzięki jednemu biegowemu treningowi (60 minut dziennie) będziesz w stanie spalić nawet do 900 kcal.
 • napięta i odmłodzona skóra - Twoja krew będzie lepiej krążyć i modelować mięśnie całego ciała.
 • większa wytrzymałość i wydolność fizyczna - z każdym dniem poczujesz się silniejszy.

 

Tabela spalania kalorii

Sprawdź co zrobić jeśli chcesz zjeść kaloryczną przekąskę i uniknąć wzrostu masy ciała. Skorzystaj z tabeli spalania kalorii i poznaj orientacyjną ilo...


Korzyści z biegania po miesiącu i dłużej


Regularne bieganie po miesiącu i dłużej przynosi lepsze efekty niż niejedne leki. Oprócz wspomnianych już zalet biegania są to również: 

 • zmniejszenie zachorowania m.in. na groźne choroby takie jak cukrzyca, miażdżyca, nowotwory,
 • zachowanie prawidłowej masy ciała i szczupłej sylwetki - bieganie dodatkowo zmniejsza metabolizm spoczynkowy,
 • zmniejszenie ciśnienie krwi i ryzyka zawału serca,
 • modelowanie sylwetki i wzmacnianie mięśni,
 • poprawienie zdrowia psychicznego i dodanie energii,
 • zdrowe odżywianie - bardzo często regularną aktywność fizyczną łączy się ze zbilansowanym odżywianiem, co bez wątpienia przynosi wymierne korzyści dla znakomitego samopoczucia.

Poza zdrowotnymi i estetycznymi zaletami biegania, dodatkowo można przeżyć wspaniałe przygody związane ze startami w biegach amatorskich, nawiązywaniem nowych znajomości czy zwiedzaniem świata dzięki połączeniu biegania z turystyką. Nie pozostaje zatem nic innego jak wyjść na trening.