Jeszcze kilka lat temu pole dance kojarzył się głównie z paniami tańczącymi w nocnych klubach. Obecnie jego popularność w klubach fitness jest coraz większa, a akrobatykę na drążku pionowym uprawiają również dzieci. Co jest w tym sporcie takiego, że przyciąga coraz większą liczbę ludzi? O rozmowę poprosiliśmy Anie Henclewską, instruktorkę pole dance w Euforia Dance Studio w Gnieźnie. Czego się od niej dowiedzieliśmy?
Jak wyglądają zajęcia pole dance?
Jeśli boisz się, że na pierwszych zajęciach będziesz wisieć głową w dół, uspokajamy. Pierwsze zajęcia to takie zaznajomienie się z rurą – chodzenie dookoła niej, lekkie kręcenie się. Zajęcia zawsze zaczynają się rozgrzewką i lekkim rozciąganiem. Intensywność dostosowana jest do tego, co będziemy robić, ale zawsze rozgrzewka zabiera sporo czasu. Wszystko po to, aby zapobiec kontuzjom, które podczas rekreacyjnego tańca są rzadkie. Następnie ćwiczy się kilka figur, czasem układa się proste choreografie. Chociaż pole dance kojarzy się przede wszystkim z tańcem, początkowo na zajęciach... mało jest tańca. Uczestniczki zajęć starają się wykonać figury i jak najbardziej je udoskonalić. Dopiero po jakimś czasie można połączyć je w całość, ale na starcie jest to bardzo trudne. Zajęcia kończą się delikatnym stretchingiem.
Jak się ubrać?
Na pierwszych zajęciach nie trzeba być skąpo ubranym. Wiele osób krępuję się odsłonić za wiele ciała, uważając je za niedoskonałe. Można przyjść się w leginsach i krótkim rękawku, jednak szybko można się zorientować, że ubranie przeszkadza, a uczestniczki skupione są raczej na sobie niż ocenianiu innych. Często z zajęć na zajęcia Panie odsłaniają coraz więcej.
Panuje prosta zasadna – im bliżej ciała, tym lepiej. Dlatego najlepsze są krótkie spodenki i top lub stanik sportowy. Chodzi o to, aby jak najwięcej ciała miało kontakt z rurą – wtedy mniej się ślizgamy. Przydają się również specyfiki typu magnezja, aby to ślizganie było mniejsze.
Kiedy pojawiają się pierwsze efekty?
To dość indywidualna sprawa, ale ćwicząc raz w tygodniu po 3 – 4 miesiącach można wykonać prostą choreografię. Po pół roku wykonuje się figury do góry nogami, czyli inwerty. Jest to trudny sport, wymagający sporo siły. Pracuje całe ciało – ręce, brzuch i nogi. Zmienia się sylwetka, ręce stają się silniejsze, ciało się wysmukla.
Tym jednym ćwiczeniem wymodelujesz brzuch, uda i pośladki!
Jedno proste ćwiczenie Plank, a tyle korzyści. Wystarczy maksymalnie 300 sekund, 6 dni w tygodniu, przez 30 dni aby zauważyć pierwsze efekty, czyli pł...
Czy można ćwiczyć pole dance w domu?
Można zamontować rurę w domu, nie jest to taki duży koszt, ale nie każde pomieszczenie się do tego nadaje. Musi być odpowiednio dużo miejsca, przeszkodą są też sufity podwieszane. Większość klubów oferuje możliwość wynajęcia sali aby ćwiczyć w niej poza zajęciami.
Zawsze warto ćwiczyć coś jeszcze, co wzmocni nasze ciało. Każda aktywność będzie dobra – inne zajęcia fitness, siłownia a nawet ćwiczenie w domu. Robienie zwykłych brzuszków i pompek kilka razy w tygodniu wpłynie na naszą sprawność podczas zajęć.
Czy zawsze tańczy się w wysokich obcasach?
Jak w każdym sporcie i tutaj występuje kilka jego odmian. To, z czym najbardziej kojarzy się pole dance to Exotic. To najbardziej taneczny i erotyczny rodzaj tego tańca. Jeśli ktoś kocha ruch i chciałby po prostu potańczyć, to najbardziej się w tym odnajdzie.
Jednak dla części osób pole dance jest to bardziej akrobatyka na drążku – i taki rodzaj tego tańca przeważa w klubach fitness.
Istnieją zawody pole dance?
Od kilku lat są zawody, gdzie mamy różne kategorie. Jest pole art, gdzie jest dowolność figur i sportowy pole dance, gdzie trzeba pokazać konkretne figury w ustalonej kolejności.
Czy mężczyźni ćwiczą pole dance?
Większość mężczyzn uważa, że jest to typowo damski sport. Jednak Ci, którzy się na to decydują, są często lepsi od kobiet. Zazwyczaj mają lepsze przygotowanie fizyczne oraz silniejsze ciało.
Czy dzieci ćwiczą pole dance?
Tak i staje się to coraz bardziej popularne. Zacznijmy od tego, że zajęcia dla dzieci i dorosłych wyglądają inaczej. Zajęcia dla dzieci pozbawione są elementów, które mogłyby kojarzyć się z tańcem sensualnym. Jest sporo kręcenia się, co dzieci uwielbiają. Bardziej przypomina to akrobatykę, przez co dzieci bardzo się wzmacniają a ich ciała robią się gibkie. Już pięciolatki mogą spróbować i dobrze się bawić. W końcu niemal wszystkie dzieci lubią wspinać się, warto przypomnieć sobie swoje dawne zabawy na trzepaku. Dzięki temu nauka figur przychodzi im bez trudu.
Komentarze